Zamknij

Milion euro dziennie kary za Izbę Dyscyplinarną to 3 372 600 świadczeń 500 plus

27.10.2021 20:18
500 zł w rękach dziecka
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie za brak zastosowania się do dyspozycji rozwiązania uznanej za kontrolowaną politycznie Izby Dyscyplinarnej. PiS doprowadził też do nałożenia kar za działanie kopalni Turów oraz wstrzymania wartego 58,1 mld euro Krajowego Planu Odbudowy.

Unia Europejska oraz funkcjonujące w niej organy tracą cierpliwość do Prawa i Sprawiedliwości. Operacja zawłaszczania systemu sprawiedliwości i powołania Izby Dyscyplinarnej, której zadaniem jest karanie sędziów za wydawanie wyroków niezgodnych z oczekiwaniami władzy, doprowadziła do otwartego konfliktu, który może się zakończyć utratą pokaźnych środków i skazaniem Polski przez rząd do roli państwa drugoplanowego.

Podczas gdy inne kraje UE będą inwestować w gospodarkę miliardy euro z Funduszu Odbudowy, nasz kraj będzie musiał radzić sobie sam, tracąc dystans do innych członków Wspólnoty. Jakby tego było mało, TSUE nakłada na nasz kraj kary wynikające z niestosowania się rządu do wydanych przez organ wyroków. Nie potrzebujemy wcale pieniędzy z Unii, doskonale poradzimy sobie bez nich – zaczął przekonywać prezes NBP Adam Glapiński. A rządzący zastanawiają się już, jak wyjąć z kieszeni Polaków brakujące budżetowi pieniądze. Najnowszym pomysłem jest wprowadzenie  obowiązku płacenia podatku od obiadu.

Milion euro dziennie kary za Izbę Dyscyplinarną. Na co można wydać takie pieniądze?

To już druga kara nałożona na Polskę za ignorowanie przez rząd PiS wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pierwsza z nich dotyczy działania kopalni Turów. Polska została zobowiązana do wstrzymania jej działania ze względu na szkody środowiskowe, jakie odkrywka wyrządza na terenie Czech. Nasi sąsiedzi próbowali porozumieć się z PiS w sprawie rekompensat, ostatecznie zostali jednak zmuszeni do oddania sprawy do TSUE.

Kara za działanie Turowa to 500 000 euro dziennie – od czasu jej nałożenia do 27 października 2021 roku do zapłacenia zebrało się już 18 000 000 euro. Kara za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej jest dwa razy wyższa.

Postanowienie środków tymczasowych zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r. jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego.

komunikat TSUE

Milion euro to według kursu z 27 października 2021 roku 4 620 000 zł. To pieniądze, które wystarczą na wypłatę 9 239 świadczeń 500 plus. W skali roku mówimy już o 3 372 600 przekazach na dzieci. Z programu korzystają rodzice łącznie 6,6 mln potomków, taka kwota jest więc równa połowie środków niezbędnych do wypłaty  „trzynastego” 500 plus.

Pieniądze, które wskutek działania PiS Polska będzie musiała płacić UE jako kary można byłoby przeznaczyć na przykład na drogi. Tygodniowo wystarczyłoby na około kilometr autostrady, a w skali roku sieć dróg szybkiego ruchu powiększałaby się o około 50 kilometrów.

Za 365 mln euro rocznej kary za działanie Izby Dyscyplinarnej można byłoby wybudować kolejny Stadion Narodowy, przekopać po raz drugi Mierzeję Wiślaną, a nawet wypłacić 600 000 Polakom dodatkową pensję równą wynagrodzeniu minimalnemu.

RadioZET.pl/Business Insider Polska