Zamknij

Milion Polaków trafi na kwarantannę. Zabraknie kasjerów w sklepach?

19.01.2022 13:59
kasjerka obsługująca klienta
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News

Przez piątą falę zachorowań w pracy może nie stawić się nawet ponad milion pracowników – zarówno chorych, jak i skierowanych na kwarantannę. W sklepach może zabraknąć kasjerów, zatrzymać mogą się budowy. Mimo pandemii, 80 procent Polaków nie pracowało zdalnie.

Koronawirus ma zaatakować na przełomie stycznia i lutego 2022 roku ze wzmożoną siłą: Adam Niedzielski poinformował, że resort zdrowia spodziewa się pod koniec stycznia około 50 000 nowych przypadków COVID-19 dziennie. Tak gigantyczna liczba zachorowań może oznaczać problemy z zapewnieniem odpowiedniej liczby pracowników. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało przed tym operatorów infrastruktury krytycznej oraz spółki Skarbu Państwa.

Groźba zakłócenia ciągłości procesów biznesowych wisi nad wszystkimi przedsiębiorstwami. Niezdolnych do pracy może być w skali kraju nawet ponad milion osób. RCB wskazywało, że niedostępnych może być 25-30 procent pracowników, na podstawie prognoz specjalistów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego można wywnioskować, że z powodu choroby lub poddaniu kwarantannie do pracy może nie zgłosić się ponad milion osób.

Zbliża się paraliż Polski. W piątej fali zniknie milion pracowników

W obliczu potencjalnego paraliżu wielu branż rząd stara się działać wyprzedzająco: sytuację poprawić ma skrócenie kwarantanny oraz izolacji. Pracę nad zmianą przepisów potwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rozwiązaniem problemu nie będzie raczej umożliwienie osobom znajdującym się na kwarantannie pracy zdalnej, jako że w wielu przedsiębiorstwach, na przykład w sklepach, niezbędna jest fizyczna obecność pracowników. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że 80 procent Polaków nie pracowało w czasie pandemii zdalnie.

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE, nakreślił w związku z tym niemal apokaliptyczną wizję problemów, jakie sprawi nagłe zniknięcie ponad miliona pracowników.

Mówimy tu o praktycznie całym przemyśle i produkcji, handlu detalicznym, budownictwie, części usług czy logistyce. W tych sektorach poza backoffice nie da się pracować zdalnie.

Andrzej Kubisiak

Kubisiak dodał, że wykluczeni z rynku pracy będą także zdrowi rodzice, których dzieci zachorują lub będą miały styczność z chorym, przez co zamknięte zostaną przedszkola lub żłobki. To jeszcze bardziej zwiększy absencję wśród pracowników.

Rekord liczby skierowanych na kwarantannę pracowników padł podczas czwartej fali: skierowano na nią ponad 700 000 pracowników. Korespondowało z tym 30 000 – 35 000 wykrywanych zakażeń dziennie.

W szczycę piątej fali może pojawiać się nawet ponad 100 000 nowych chorych dziennie, co przełożyć się także na wzrost liczby pracowników na kwarantannie. Eksperci przyznają, że w czarnych scenariuszach można przypuszczać, że sklepy będą miały trudności z obsługą klientów, a „place budowy mogą stanąć”.

RadioZET.pl/Business Insider Polska