Zamknij

Miliarderzy w Chinach stają się jeszcze bogatsi

Olga Papiernik
26.10.2018 16:23
biznesmen
fot. Joshua Reddekopp on Unsplash

W zeszłym roku Chiny wyprodukowały około dwóch nowych miliarderów tygodniowo, a majątek ultra-bogatych na świecie wzrósł o rekordową kwotę, czytamy w piątek.

Majątki miliarderów cieszyły się z "największego w historii" wzrostu w 2017 r., urosły o 19 procent, do 8,9 biliona dolarów (7,8 miliarda euro), podzielonego między 2158 osób, podał raport szwajcarskiego giganta bankowego UBS i audytorów PwC.
Ale chińscy miliarderzy zwiększyli swoje bogactwo w tempie niemal dwukrotnie szybszym, wzrastając o 39 procent, do 1,12 biliona dolarów.

"W ciągu ostatniej dekady chińscy miliarderzy stworzyli jedne z największych na świecie i odnoszących największe sukcesy firmy, które podniosły standard życia" - powiedział Josef Stadler, szef Ultra High Net Worth w UBS Global Wealth Management. "To dopiero początek: ogromna populacja Chin, innowacje technologiczne i wzrost produktywności w połączeniu ze wsparciem ze strony rządu zapewniają niespotykane dotąd możliwości nie tylko budowania biznesu, ale także zmiany życia ludzi na lepsze."

W raporcie napisano, że w 2017 r. Chiny wybiły dwóch nowych miliarderów tygodniowo, pośród ponad trzech tygodniowo w Azji.

W regionie Ameryki, bogactwo miliarderów wzrosło w wolniejszym tempie 12 procent, do 3,6 biliona dolarów, a Stany Zjednoczone utworzyły 53 nowych miliarderów w 2017 roku w porównaniu do 87 pięć lat temu. Aprecjacja waluty wykazała, że majątek europejskich miliarderów wzrósł o 19 procent, chociaż liczba miliarderów wzrosła zaledwie o 4 procent, do 414.

Dla młodych miliarderów w Chinach "rosnące technologie będą nadal sprzyjać przedsiębiorcom, którzy będą mogli rozwijać swoją działalność" - napisali autorzy raportu.

W 2006 r. Było tylko 16 chińskich miliarderów. Dziś, zaledwie 30 lat po tym, jak rząd tego kraju zezwolił na prywatne przedsiębiorstwa, liczba ta wynosi 373.

Miliarderzy z Azji, zwłaszcza z chińskiego miasta Shenzhen, rzucają wyzwanie tradycyjnej dominacji Amerykanów jako przedsiębiorców technologicznych.

"W 2017 roku chińskie start-upy zarejestrowały czterokrotnie więcej patentów związanych z sztuczną inteligencją i trzykrotnie więcej patentów blockchain i patentów kryptograficznych niż ich amerykańskie odpowiedniki".

Ravi Raju, szef Asia Pacific Ultra High Net Worth w UBS Global Wealth Management, powiedział, że miliarderzy z Azji "są młodzi i nieustępliwi, ciągle przekształcają swoje firmy, rozwijają nowe modele biznesowe i szybko przenoszą się do nowych sektorów".

W raporcie napisano, że globalnie, samozwańczy miliarderzy przejęli 80 procent z 40 głównych przełomowych innowacji w ciągu ostatnich 40 lat.

noo-wdb/bmm/UBS GROUP AG/OP