Zamknij

NIP czy PESEL? Są problemy z mikrorachunkiem podatkowym

07.01.2020 11:04
Mikrorachunek podatkowy. Liczy się NIP czy PESEL?
fot. Shutterstock/ moreimages (ilustracyjne)

Jedna osoba, a dwa mikrorachunki podatkowe. „Dziennik Gazeta Prawna” opisuje problem, z jakim zmierzyli się podatnicy tuż po wprowadzeniu indywidualnych kont do wpłaty podatków.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Od 1 stycznia obowiązują indywidualne mikrorachunki podatkowe.

Chodzi o konta, na które należy wpłacać podatki: PIT, CIT, VAT. Od nowego roku nie trzeba już szukać numeru rachunku odpowiedniego urzędu skarbowego by wpłacić należny podatek. Jeśli w rozliczeniu np. PIT okaże się, że musimy nadpłacić podatek, należną sumę wpłacimy na indywidualne konto.

Aby wygenerować mikrorachunek podatkowy potrzebny jest numer NIP lub PESEL.

Dotąd mówiono o jednym mikrorachunku podatkowym na osobę. Teraz okazuje się, że osoba posiadająca zarówno NIP, jak i PESEL może wygenerować dwa  rachunki o różnych numerach – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak wskazuje, oba różnią się istotnie, nie tylko tym, że jeden zawiera NIP, a drugi PESEL, ale również innymi cyframi. Tylko część z nich jest wspólna.

Zobacz także

Jak wskazuje dziennik, problem dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy na co dzień używają NIP, ale również znacznej części osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Wiele z nich dostało kiedyś NIP i nadal go ma, mimo że nie posługują się już nim w kontaktach z urzędem skarbowym.

Ci podatnicy mogą wygenerować indywidualny rachunek posługując się numerem NIP i PESEL i zastanawiają się, który będzie właściwy. Przepisy prawa nie rozwiewają ich wątpliwości.

Zobacz także

Gazeta skontaktowała się z Krajową Informacją Skarbową. Z uzyskanych przez dziennik informacji wynika, że osoba, która jest przedsiębiorcą i wygenerowała dwa mikrorachunki, powinna zapomnieć o tym z numerem PESEL. Ma używać tylko tego z numerem NIP i to do regulowania wszystkich zobowiązań – zarówno firmowych, jak i prywatnych.

Na odwrót powinny więc postępować osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a mają nadany NIP – powinny posługiwać się wyłącznie rachunkiem założonym na numer PESEL.

Zobacz także

Jak wygenerować mikrorachunek?

Generator służy do sprawdzenia indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Już teraz można wygenerować jego numer, choć posługiwać się tym rachunkiem podatnicy zaczną dopiero do przyszłego roku. Generator działa całodobowo i można z niego korzystać z telefonu czy tabletu – zapewnia minister finansów. Usługa jest bezpłatna.

Zobacz także

Aby wygenerować taki rachunek, należy znaleźć generator na stronie podatki.gov.pl i wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego.

Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam. Nie zmieni się nawet po zmianie miejsca zamieszkania, urzędu skarbowego czy nazwiska.

Ministerstwo Finansów ostrzega, by nie korzystać z żadnych innych stron do generowania takiego rachunku ani z numerów kont, które zostaną przesłane mailem czy SMS-em. Resort ostrzega, że może to być oszustwo.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”