Zamknij

Mikrorachunek podatkowy. Oszuści podszywają się pod skarbówkę

23.01.2020 11:13
Mikrorachunek podatkowy. Oszuści zaczęli podszywać się pod skarbówkę
fot. Tero Vesalainen/Shutterstock (ilustracyjne)

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami z informacją o zadłużeniu na indywidualnym rachunku podatkowym, tzw. mikrorachunku podatkowym.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Mikrorachunek podatkowy to nowość. To funkcjonujące od 1 stycznia 2020 roku indywidualne konto, na które należy wpłacać należności skarbówce. Nie trzeba było długo czekać, by zainteresowali się nim oszuści próbujący wyłudzić pieniądze.

Resort finansów informuje, że podatnicy dostają podejrzane SMS-y zawierające linki, które mogą być niebezpieczne. W treści wiadomości oszuści piszą o obciążeniu na mikrorachunku podatkowym. Oto przykład (pisownia oryginalna):

"Twój indywidualny rachunek podatkowy wykazuje obciazenie w kwocie 6.18 PLN. Prosimy splacic zadluzenie, aby uniknac egzekucji."

Zobacz także

Administracja skarbowa nie jest nadawcą tych wiadomości – ostrzega resort finansów. Wiadomości tego typu są fałszywe i zawierają link, który może być niebezpieczny.

Otwieranie linków zamieszczonych w takich wiadomościach oraz wysyłanie odpowiedzi do nadawcy może spowodować przekazanie danych nieuprawnionym osobom 

– czytamy w komunikacie

Mikrorachunek podatkowy. Jak nie dać się oszukać?

Aby wygenerować  mikrorachunek, należy znaleźć generator na stronie podatki.gov.pl i wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego.

Zobacz także

Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam. Nie zmieni się nawet po zmianie miejsca zamieszkania, urzędu skarbowego czy nazwiska.

Ministerstwo Finansów ostrzega, by nie korzystać z żadnych innych stron do generowania takiego rachunku ani z numerów kont, które zostaną przesłane mailem czy SMS-em. Resort ostrzega, że może to być oszustwo.

Zobacz także

Skąd podatnik ma wiedzieć, że wygenerowany rachunek jest prawdziwy?

 

Mikrorachunek podatkowy
fot. Ministerstwo Finansów

Mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków, z czego ostatnie 12 cyfr to numer PESEL podatnika + cyfra 0.

RadioZET.pl