Zamknij

Podatnicy wygenerowali 2,4 mln mikrorachunków

29.01.2020 12:38
Mikrorachunek podatkowy. Jak wygenerować. MF: jest już 2,4 mln rachunków
fot. Shutterstock/Andrey_Popov (ilustracyjne)

Ministerstwo Finansów wylicza, że prawie 6 milionów osób odwiedziło stronę generatora mikrorachunków podatkowych, zaś 2,4 podatników ma już swoje indywidualne konto.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Mikrorachunki podatkowe obowiązują od 1 stycznia. Wtedy też zmieniły się zasady rozliczeń ze skarbówką. Należne podatki należy wpłacać nie na jedno z wielu kont urzędu skarbowego, lecz na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Do czego służy mikrorachunek podatkowy?

Indywidualny rachunek służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Na mikrorachunek można wpłacić także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych w PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia. Inne podatki należy wpłacać na rachunki podatkowe skarbówki tak jak dotychczas.  

Zobacz także

Co istotne, rachunek ten służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli na prywatne konto podatnika.

Jak wygenerować numer mikrorachunku podatkowego?

Generator służy do sprawdzenia indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Już teraz można wygenerować jego numer. Generator działa całodobowo i można z niego korzystać z telefonu czy tabletu – zapewnia minister finansów. Usługa jest bezpłatna. Numer mikrorachunku można sprawdzić na stronie podatki.gov.pl.

Numer ten zawsze będzie taki sam, nawet po zmianie dowodu, urzędu skarbowego, czy miejsca zamieszkania podatnika. Do wygenerowania mikrorachunku niezbędne jest podanie identyfikatora podatkowego: numeru NIP lub PESEL.

Zobacz także

Ministerstwo Finansów ostrzega, by nie korzystać z żadnych innych stron do generowania takiego rachunku ani z numerów kont, które zostaną przesłane mailem czy SMS-em. Resort ostrzega, że może to być oszustwo.

Zobacz także

RadioZET.pl