Zamknij

Mikrorachunek podatkowy już obowiązuje. Co musisz o nim wiedzieć?

08.01.2020 12:45
Co to jest mikrorachunek podtakowy
fot. Shutterstock/WAYHOME studio (ilustracyjne)

Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy? Użyć numeru NIP czy PESEL? Jakie podatki należy wpłacać na indywidualne konta? Wyjaśniamy, co zmieniło się 1 stycznia 2020 roku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Zalegasz z zapłatą PIT, CIT czy VAT? Nie musisz szukać numeru rachunku konkretnego urzędu skarbowego. Teraz wszelkie należności wpłacimy na indywidualne konto, z którego pieniądze trafią do skarbówki.

Co to jest mikrorachunek podatkowy?
Podatki dochodowe i podatek od towarów i usług wpłacimy do skarbówki za pośrednictwem indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). To stworzone przez Krajową Administrację Skarbową specjalne konto dla każdego podatnika, na które należy wpłacać podatki PIT, CIT i VAT. Pozostałe podatki np. podatek od nieruchomości, czy samochodu, należy wpłacać na dotychczasowych zasadach.

Zobacz także

Jak wygenerować mikrorachunek

Generator służy do sprawdzenia indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Strona podatki.gov.pl działa całodobowo i można z niej korzystać z telefonu czy tabletu. Usługa jest bezpłatna.

Aby wygenerować taki rachunek, należy wpisać numer PESEL lub NIP. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania wniosków do urzędu skarbowego. Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam. Nie zmieni się nawet po zmianie miejsca zamieszkania, urzędu skarbowego czy nazwiska

Zobacz także

Ministerstwo Finansów ostrzega, by nie korzystać z żadnych innych stron do generowania takiego rachunku ani z numerów kont, które zostaną przesłane mailem czy SMS-em. Resort ostrzega, że może to być oszustwo.

Kiedy użyć numeru PESEL, a kiedy NIP?

Okazuje się, że osoby, które posiadają zarówno NIP, jak i PESEL. To daje im możliwość wygenerowania dwóch rachunków. Ministerstwo Finansów radzi w tej sytuacji, by numeru PESEL używały osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i niezarejestrowane jako podatnicy VAT. Numer NIP powinny wykorzystać osoby prowadzące własny biznes, podatnicy VAT a także płatnicy podatków, składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne.

Zobacz także

Skąd podatnik ma wiedzieć, że wygenerowany rachunek jest prawdziwy?

Mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków, z czego ostatnie 12 cyfr to numer PESEL podatnika + cyfra 0.

 

Mikrorachunek podatkowy
fot. Ministerstwo Finansów

Zwrot podatku a mikrorachunki

Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli na prywatne konto podatnika. Co do zasady, fiskus ma 3 miesiące na zwrot podatku od chwili złożenia deklaracji. Tak dzieje się w przypadku zeznań złożonych na papierze w urzędzie. Jeśli rozliczymy się elektronicznie np. z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT, skarbówka szybciej zwróci pieniądze. Będzie miała na to 45 dni od momentu złożenia zeznania.

Zobacz także

RadioZET.pl