Zamknij

Mikropożyczki dla firm umorzą się same. Nie trzeba składać wniosków

03.06.2020 09:28
Mikropożyczki. Nie trzeba składać wniosków o umorzenie spłaty
fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/East News

Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg zapewniła, że przedsiębiorcy nie będą musieli składać wniosku o umorzenie mikropożyczki. Nastąpi to z urzędu.

W ramach tarczy antykryzysowej mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę w wysokości 5 tysięcy złotych. Nie muszą jej zwracać pod warunkiem, że będą prowadzili biznes przez kolejne trzy miesiące i złożą wniosek o umorzenie długu.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz we wniosku skierowanym do rządu apelował, by zrezygnować z wymogu składania wniosków. Urzędy już mają dane o firmach, a warunki i tryb ubiegania się o umorzenie pożyczki są w ocenie Abramowicza „nadmierną i nieproporcjonalną regulacją.”

Umorzenie mikropożyczki z automatu. Nie trzeba składać wniosków

Minister pracy Marlena Maląg odpowiedziała na apele ze strony biznesu. Jak zapowiedziała, mikropożyczki będą umarzane bez konieczności składania wniosków. Proces ten będzie zachodził z automatu.

Nie trzeba będzie składać dodatkowych wniosków o umorzenie. To umorzenie będzie następowało z automatu. Powiatowe urzędy pracy będą sprawdzały w bazie CEIDG czy dana firma spełniła ten warunek, bo to jest jedyny warunek konieczny, żeby o umorzenie można się starać 

– wyjaśniła minister podczas konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim

Minister dodała, że mikropożyczki cieszą się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Do tej pory złożono 1,5 mln wniosków.

Zobacz także

- Dla nas jest bardzo ważne, aby to wsparcie zostało przekazane jak najszybciej. Realizacja tego zadania w skali kraju wynosi ponad 69 proc. Wypłacono 1,1 mln pożyczek na kwotę prawie 5,5 mld zł - powiedziała Maląg.

5000 złotych dla przedsiębiorców. Kto może wnioskować o mikropożyczkę?

W ramach tarczy antykryzysowej, która obowiązuje od 1 kwietnia 2020, mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzili biznes przed 1 marca 2020 roku mogą wnioskować o pożyczkę w kwocie maksymalnej 5000 złotych.

Zobacz także

W ustawie wprowadzającą tarczę antykryzysową czytamy, że „w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy”

Chodzi o te osoby, które zatrudniają maksymalnie 9 osób, a także o samozatrudnionych przedsiębiorców.

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek podlega umorzeniu pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

RadioZET.pl/ISB News