Zamknij

Najwięcej wniosków o pożyczkę rozpatrzono na Podlasiu, najmniej w stolicy

26.05.2020 17:07
Mikropożyczki dla firm. Które miasta najszybciej sprawdzają wnioski
fot. Shutterstock/Hananeko_Studio (ilustracyjne)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało pracę samorządów w zakresie rozpatrywania wniosków o mikropożyczki dla przedsiębiorców. Mazowsze pod tym względem uplasowało się na szarym końcu.

Mikropożyczki dla przedsiębiorców to jeden z elementów tarczy antykryzysowej obowiązującej od 1 kwietnia 2020 roku. Od tego czasu samorządowcy rozpatrzyli pozytywnie prawie milion wniosków o wsparcie.

Szefowa resortu pracy Marlena Maląg podsumowała, w których regionach praca samorządowców szła najsprawniej.

Wnioski o mikropożyczki. Najlepiej na Podlasiu, Mazowsze w tyle

Najwięcej, bo 83 procent złożonych wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, rozpatrzono w województwie podlaskim. Z danych resortu pracy wynika też, że sprawnie działają także urzędu w województwie łódzkim, zachodniopomorskim i warmińsko- mazurskim.  - Tutaj ta średnia województw jest wyższa niż średnia kraju – mówiła minister Marlena Maląg.

Zobacz także

Szefowa resortu podziękowała tym samorządom, które sprawnie realizują to zadanie. - To podziękowanie na pewno należy się pani prezydent Łodzi - 70 procent zrealizowanych i wypłaconych wniosków z mikropożyczki - powiedziała Maląg.

Marlena Maląg wspomniała też o urzędzie w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie pozytywnie rozpatrzono już 85 procent wniosków o pożyczki. W Białymstoku i w Szczecinie rozpatrzono odpowiednio 73 i 68 procent wniosków.

Zobacz także

Po drugiej stronie barykady jest Mazowsze, gdzie rozpatrzono najmniej wniosków.

Niestety na końcu tej statystyki jest województwo mazowieckie, które ma 41 procent wykonania, jeżeli chodzi o wypłaty mikropożyczek. Niestety na ten procent wykonania ma wpływ realizacja tego świadczenia przez miasto stołeczne Warszawa 

- powiedziała minister

Z danych przedstawionych przez MRPiPS wynika, że w Warszawie pozytywnie rozpatrzono 14 proc. wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. W całym kraju złożono już 1,5 mln wniosków, z czego ponad 900 tysięcy zostało pozytywnie rozpatrzonych.

5000 złotych dla przedsiębiorców. Kto może wnioskować o mikropożyczkę?

W ramach tarczy antykryzysowej, która obowiązuje od 1 kwietnia 2020, mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzili biznes przed 1 marca 2020 roku mogą wnioskować o pożyczkę w kwocie maksymalnej 5000 złotych.

Zobacz także

W ustawie wprowadzającą tarczę antykryzysową czytamy, że „w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy”

Chodzi o te osoby, które zatrudniają maksymalnie 9 osób, a także o samozatrudnionych przedsiębiorców.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek podlega umorzeniu pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

RadioZET.pl/PAP