Zamknij

Mieszkanie z e-licytacji. Nowy sposób na zakup nieruchomości

20.09.2021 21:05
Mieszkanie z e-licytacji. Nowy sposób na zakup nieruchomości
fot. Marek BAZAK/East News

Zakup mieszkania bez dewolopera i bez wychodzenia z domu? Nowe przepisy ułatwią transakcję zwolennikom alternatywnych form kupna czterech ścian: e-licytacji komorniczych.

Nieruchomości będzie można kupić poprzez komorniczą licytację elektroniczną. Nowe przepisy obowiązują od niedzieli (19 września 2021). Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że „zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań”.

Nowe przepisy przewidują, że sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej odbywa się na wniosek wierzyciela i jest przeprowadzana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Do tej pory możliwe były już e-licytacje nieruchomości tylko w tzw. trybie uproszczonym - mogły one dotyczyć niezabudowanych gruntów lub nieukończonych obiektów bez zezwolenia na użytkowanie.

Mieszkanie z e-licytacji. Nowy sposób na zakup nieruchomości

Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości to jeden z celów rządu. Wiceminister Michał Woś powiedział: "Już ponad 30 proc. postępowań w sądach jest prowadzonych zdalnie i e-licytacje to kolejny element tego procesu".

E-licytacje obiektywizują i usprawniają działania komorników. System jest przygotowany i ruszy terminowo. Natomiast już licytacje elektroniczne ruchomości pokazały, iż było to oczekiwane narzędzie. Tym bardziej oczekiwane są e-licytacje nieruchomości, bo każdy z nas słyszał o przypadkach nabywania na aukcjach komorniczych nieruchomości tanio i korzystnie tylko dlatego, że było małe zainteresowanie

Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości

Obwieszczenie o sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej ma być zamieszczane na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej (KRK) co najmniej dwa tygodnie przed terminem licytacji. Wraz z obwieszczeniem zamieszczony będzie protokół opisu i oszacowania nieruchomości.

Czas trwania przetargu to tydzień. Wygrywa go ta osoba, której oferta była w chwili zakończenia przetargu najwyższa. Ostateczne postanowienie jest wydawane przez sąd w terminie tygodnia od dnia otrzymania od komornika sądowego protokołu z przebiegu przetargu oraz dokumentów niezbędnych do udzielenia przybicia.

- Zmiana zapewni dotarcie do szerszego kręgu zainteresowanych i ułatwi licytacje. Dostęp do portalu jest łatwiejszy, niż śledzenie obwieszczeń na innych stronach, nie trzeba będzie nawet iść do sądu - mówi Piotr Sikorski, rzecznik prasowy Izby Komorniczej w Katowicach.

RadioZET.pl/PAP/Marcin Jabłoński