Zamknij

Mieszkanie pokryte płytami OSB dla obcokrajowców w Poznaniu

Piotr Drabik
16.01.2019 10:51
Mieszkanie pokryte płytami OSB dla obcokrajowców w Poznaniu
fot. OLX.pl

Jeden z właścicieli nieruchomości w Poznaniu oferuje pracownikom z Europy Wschodniej, Azji i Afryki wynajęcie mieszkania pokrytego płytami pilśniowymi. Autor ogłoszenia tłumaczy, że „wielu Polaków jest uprzedzonych do wynajmowania lokali obcokrajowcom”. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał portal WP.pl, nietypowe ogłoszenie o wynajem mieszkania na poznańskim osiedlu Wilda pojawiło się 10 stycznia w serwisie ogłoszeniowym OLX.pl. 

„Posiadam do wynajęcia miejsca noclegowe dla obcokrajowców w kamienicy na ul. Sikorskiego (dzielnica Wilda). Pokoje są 2-4 osobowe, wszystkie zamykane na klucz. Dla najemców dostępna jest łazienka, osobne WC oraz kuchnia. Udostępniona jest również jadalnia, pralnia i strefa relaksu” – wyjaśnia w ogłoszeniu Arkadiusz, oferujący lokale dla obcokrajowców.

Zobacz także

Wnętrze jak w magazynie

Dopiero zdjęcia oferowanego lokalu pokazują, czym pokryte są wnętrza mieszkania.

Ściany i podłoga w praktycznie każdym pomieszczeniu pokryte są płytami OSB. Wykonane są z nich również krzesła, meble oraz wyposażenie kuchni.

Czynsz wynosi 500 zł, do których trzeba doliczyć do 130 zł opłat.

W tytule Arkadiusz dokładnie wyjaśnia, że wolne pokoje są dla pracowników ze „Wschodu Europy, Azji, Afryki”. „Oferta skierowana jest do agencji pośrednictwa pracy oraz firm zatrudniających obcokrajowców” – napisano w ogłoszeniu.

Zobacz także

„Ukraińcy chcą mieszkać z Ukraińcami”

– Mieszkania znajdują się w kamienicy. Są po gruntownym remoncie. Cześć pokoi obudowaliśmy przy pomocy sklejki. Nie wszystkie lokale tak wyglądają – podkreślił Arkadiusz, właściciel jednego z lokali, w rozmowie z WP.pl.

Dodał, że mieszkanie może się sprawdzić dla firm rekrutujących pracowników z zagranicy dla firm w okolicy stolicy Wielkopolski.

– W Gądkach pod Poznaniem, w magazynach pracuje wielu obcokrajowców. Przyjeżdżają kolejni, ale brakuje miejsc noclegowych. Tymczasem wielu Polaków jest uprzedzonych do wynajmowania lokali obcokrajowcom. Dlatego dla nich jest ta oferta [...] Zauważyłem, że np. Ukraińcy chcą mieszkać z innymi Ukraińcami. Czują się dobrze i bezpiecznie. Mieszanie ich na przykład z Polakami nie zawsze dobrze się kończy – argumentował Arkadiusz. 

Viktor Troyan z Ukraińskiego Domu w Warszawie podkreślił, że do organizacji nie wpływa zbyt dużo zgłoszeń od Ukraińców skarżących się na warunki lokalowe.

– Wbrew pozorom mieszkają w bardzo różnych lokalach, od apartamentów po hotele robotnicze z 10-15 łóżkami w pokoju. Czasami zdarzają się skargi na problemy z właścicielami nieruchomości, którzy również podejrzanie się do nich odnoszą – podkreślił Troyan.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/PTD