Zamknij

Mieszkanie Plus. Rząd planuje do końca roku 100 tys. lokali [WIDEO]

Piotr Drabik
08.02.2019 14:44
Mieszkanie plus. Rząd planuje do końca roku 100 tys. lokali. Nieruchomości
fot. remik44992/Shutterstock (ilustracyjne)

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiedział, że do końca roku na różnym etapie będzie ponad 100 tys. lokali z programu Mieszkanie Plus. Dodał, że największym wyzwaniem jest podaż gruntów pod inwestycje mieszkaniowe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

– W tej chwili około 30 tysięcy mieszkań jest już po decyzjach inwestycyjnych. Myślę, że w pierwszym kwartale będzie to już o 10–15 tysięcy mieszkań więcej – zapewnił Soboń.

Wyjaśnił, że decyzja inwestycyjna oznacza, że urzędnicy już po etapie analiz, badań prawnych i geologicznych, wszystkich kwestii związanych z popytem na wskazane mieszkania i mają kompletną analizę.

– Oznacza to realizację inwestycji, czyli przygotowanie dokumentacji, uzyskanie wszystkich zgód i faktyczną realizację, potem komercjalizację tych budynków. Chcemy, aby do końca tego roku na różnym etapie realizacji było już około 100 tysięcy mieszkań – powiedział Soboń.

Zobacz także

Skąd rząd weźmie grunty na Mieszkanie Plus?

Soboń podkreślił, że do realizacji programu potrzebna jest jeszcze nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli banku ziemi.

– Naprawdę obiecujemy sobie bardzo dużo, bo mamy już zinwentaryzowane grunty we wszystkich województwach, a cały czas dochodzą nowe. To są bardzo atrakcyjne grunty, w szczególności grunty Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Agencji Mienia Wojskowego pod budownictwo mieszkaniowe – tłumaczył wiceminister.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, uchwalona we wrześniu 2017 roku, ma zostać w tym roku znowelizowana. Jak uzasadnia MIiR, „instrumenty prawne przewidziane w ustawie okazały się niewystarczające, aby sprawnie przekazywać grunty na realizację inwestycji mieszkaniowych”.

Zobacz także

Większość gruntów przekazanych przez starostów oraz wybrane agencje Skarbu Państwa okazała się nieprzydatna do realizacji celów inwestycyjnych. Dlatego planowana nowelizacja ma doprecyzować zasady kwalifikowania i przekazywania nieruchomości do banku ziemi w ramach KZN.

– W tym roku chcemy także poprowadzić za rękę kilka samorządów w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. To będzie nowy instrument w programie Mieszkanie Plus – mówi Artur Soboń.

– Są już chętne samorządy. Przeprowadzimy ten proces tak, żeby zakończył się finalizacją przynajmniej jednego albo kilku projektów mieszkaniowych, aby w kolejnych latach można było nadal korzystać z PPP w budownictwie mieszkaniowym na większą skalę.

Jak będą wyglądały budynki z programu Mieszkanie Plus?

Minister podkreśla, że największym wyzwaniem w realizacji programu Mieszkanie Plus jest cały czas podaż gruntów pod inwestycje mieszkaniowe.

– Jesteśmy w stanie znaleźć finansowanie na te inwestycje i przygotować dla nich dobre projekty techniczne. Część z nich będziemy realizować w tych standardach prefabrykacji, które wybraliśmy. To też otworzy rynek na budownictwo prefabrykowane – mówi Artur Soboń.

Jak ocenia, bardzo dobrze przebiega współpraca z PKP w kwestii przekazywania gruntów pod cele mieszkaniowe. Zostały powołane już trzy spółki celowe, trzy kolejne są w przygotowaniu i wszystkie są obliczone na duże projekty, liczące nawet kilka tysięcy mieszkań w jednej lokalizacji. Docelowo takich spółek ma być prawie dwadzieścia.

– Żaden prywatny inwestor czegoś takiego nie robi – po prostu buduje na gruntach np. pokolejowych w takim stanie, w jakim one są. My natomiast każdy grunt będziemy przygotowywać tak, żeby była gwarancja spełnienia najwyższych standardów, także, jeśli chodzi o geologię czy ochronę środowiska – mówi Artur Soboń.

Zobacz także

Mieszkanie Plus

Rządowy program Mieszkanie Plus ma zwiększyć liczbę mieszkań na wynajem.

Mają one być dostępne dla osób o średnich dochodach, które nie mogą zaciągnąć kredytu mieszkaniowego na rynkowych zasadach. Natomiast z drugiej strony ich dochody są zbyt wysokie, żeby ubiegać się o mieszkanie komunalne.

Według Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w takiej sytuacji może być nawet 40 proc. Polaków, zwłaszcza młodych, dopiero rozpoczynających karierę zawodową. Budowę tanich mieszkań umożliwić ma wykorzystanie nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa.

Zobacz także

RadioZET.pl/Newseria/PTD