Zamknij

Mieszkanie plus. Pierwsze osiedle na nowych zasadach powstanie pod Warszawą

16.08.2019 09:31
Mieszkanie plus. Nowelizacja ustawy o KZN. Gdzie powstanie osiedle na nowych zasadach?
fot. Tomasz Kawka/East News (ilustracyjne)

W czwartek weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). Dzięki niej rządowy program mieszkanie plus może być realizowany na 500 terenach w całej Polsce. Pierwsze osiedle z zasobu KZN ma powstać pod Warszawą.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Mieszkanie plus, czyli rządowy program budowy tanich mieszkań na wynajem, od 15 sierpnia może być realizowany na terenach Krajowego Zasobu Nieruchomości. Z kolei KZN zajmuje się zarządzeniem gruntami pozyskanymi od instytucji publicznych, spółek Skarbu Państwa oraz samorządów na potrzeby Mieszkania plus.

O skutkach nowelizacji ustawy o KZN mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Mirosław Barszcz, prezes spółki PFR Nieruchomości.

Zobacz także

Nowe osiedle z Mieszkania plus pod Warszawą

Zapytany o konkrety w realizacji Mieszkania plus odpowiedział, że "KZN potrzeba jeszcze co najmniej miesiąca na powołanie swoich organów, czyli rady nadzorczej i prezesa. Konieczne jest też przyjęcie rozporządzeń wykonawczych". W tym zmiana statutu KZN, rozporządzenie o przetargach o sprzedaży nieruchomości, określenie wzorów wykazów nieruchomości gruntowych dla spółek Skarbu Państwa.

- Zawiązanie spółki PFR Nieruchomości z KZN również wymaga czasu. Sądzę, że zaczniemy przymiarki do pierwszej inwestycji pod koniec roku. W pierwszej kolejności planujemy budowę dużego osiedla na 4 tysięcy mieszkań niedaleko Warszawy w lokalizacji dobrze skomunikowanej ze stolicą - zapowiedział 

Dziennik zapytał również o wykup mieszkania. Barszcz potwierdził taką możliwość.

Zobacz także

Przepisy się nie zmieniły. Zdecydowana większość naszych najemców chce mieć lokal z dojściem do własności. Jesteśmy w trakcie podpisywania umów najmu instytucjonalnego z dojściem do własności z najemcami mieszkań w Białej Podlaskiej. To umowy zakładające stopniowe dochodzenie do własności wynajmowanego lokalu. W Białej Podlaskiej są to umowy na 26 lat

Mirosław Barszcz, prezes spółki PFR Nieruchomości

Jak dodał Barszcz, do Krajowego Zasobu Nieruchomości początkowo wytypowano aż pół miliona działek. 

- Pracowało nad tym 30 analityków. Dzięki ich pracy KZN wytypował 500 działek o powierzchni w sumie około 1148 hektarów w 120 lokalizacjach, na których będzie można wybudować osiedla z około 63 tysięcy mieszkań - wyjaśnił Barszcz. 

Dodał, że "działki znajdują się na terenie całej Polski we wszystkich dużych miastach", takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk, oraz w mniejszych, m.in. w Elblągu.

Prezes PFR Nieruchomości mówił także o rosnących kosztach budowy mieszkań z rządowego programu, na co państwo nie ma wpływu. 

Zobacz także

Ceny materiałów i robocizny systematycznie drożeją. Trzy lata temu te koszty były zupełnie inne. W Białej Podlaskiej budowaliśmy metr kwadratowy za 1860 złotych. Dzisiaj ciężko jest mówić o takich wartościach

Mirosław Barszcz, prezes spółki PFR Nieruchomości

Straty związanie z rosnącymi kosztami mają zniwelować dopłaty do mieszkań. - Dzięki nim na wynajęcie lokalu stać także osoby o niższych dochodach, na przykład czteroosobowa rodzina mieszkająca w 65-metrowym mieszkaniu może liczyć na dopłatę przez 15 lat - powiedział Barszcz.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita