Zamknij

Reset programu Mieszkanie Plus. Emilewicz: to nie był niewypał

13.01.2020 17:45
Emilewicz o programie mieszkanie plus: to nie był niewypał
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Rządowy program Mieszkanie Plus w 2020 roku ma być udoskonalony. Minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz zapowiedziała „nowe otwarcie” projektu. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że resort pracuje nad rozwiązaniami, których celem będzie przyspieszenie projektów budowlanych, a co za tym idzie, mieszkania szybciej zostaną oddane do użytku.

- Będzie reset Mieszkania Plus w styczniu. Przedstawimy zakres prac i aktywności legislacyjnej. Chcemy przyspieszenia projektów budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Ale także pokażemy, które podmioty chcielibyśmy włączyć w szerszym stopniu do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zobacz także

Jak stwierdziła Emilewicz, dotychczasowy program Mieszkanie Plus "nie był niewypałem". Wspomniała jednak, że parlamentarzyści procedują obecnie zmiany, które mają przyspieszyć proces budowy. Nowelizacja prawa budowlanego ma ułatwić procesy inwestycyjne, co usprawni realizację projektów mieszkaniowych – wskazała.

Zobacz także

Spółka PFR Nieruchomości, zależna od Polskiego Funduszu Rozwoju zajmuje się inwestycjami w ramach projektu Mieszkanie Plus.  Jej prezes, Mirosław Barszcz wskazywał wcześniej w komunikacie spółki, że w ramach tego programu w 2020 roku ruszy budowa lokali w kolejnych  20 lokalizacjach. Inwestycje mają pochłonąć nawet 6 miliardów złotych.

Zgodnie z danymi PFR Nieruchomości, "w ciągu trzech lat "funkcjonowania rynkowej części programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań, a w budowie jest ich 1907".

Zobacz także

Dla kogo Mieszkanie Plus

Osoby korzystające z programu Mieszkanie Plus mogą wynajmować mieszkanie lub wybrać najem ze stopniowym dochodzeniem do własności mieszkania. Twórcy tego programu wzięli pod uwagę dwa kryteria. O mieszkanie ubiegać się mogą osoby bez prawa własności lub współwłasności do mieszkania/domu, jak również brak prawa do lokalu spółdzielczego i osoby o odpowiedniej zdolności czynszowej. Ostatecznie to samorząd decyduje o tym, kto będzie miał pierwszeństwo. Często są to rodziny z dziećmi, niepełnosprawni, czy osoby z wyższym wykształceniem, które gmina chce zachęcić do pozostania w danej miejscowości.

RadioZET.pl/PAP