Zamknij

Mieszkanie plus będzie kołem zamachowym dla branży

Rafał Mandes
01.01.2018 10:53
Mieszkanie plus będzie kołem zamachowym dla branży
fot. Samson Vowles/Unsplash

Widzimy szansę, aby Mieszkanie plus w 2018 roku było kołem zamachowym dla całego sektora budownictwa mieszkaniowego - powiedział Piotr Hofman prezes Grupy Inwest. Dodał, że deweloperzy kibicują działaniom zmierzającym do przyspieszenia programu.

"W 2018 roku mamy szansę stworzyć unikalny model realizacji inwestycji mieszkaniowych, który da impuls rozwojowy dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedział Hofman. Dodał, że to "pozwoli Polsce w perspektywie dekady nadrobić opóźnienie w stosunku do krajów starej Unii Europejskiej, m.in. dotyczących liczby mieszkań na osobę".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Hofman zauważył, że "dzięki programowi Mieszkanie plus możemy wreszcie przyspieszyć zmiany w ważnych dla budownictwa obszarach, które pozwolą na szybsze, efektywniejsze i w efekcie tańsze realizowanie inwestycji". Dodał, że można tu wyróżnić trzy obszary, które wymagają znaczących zmian i usprawnień: prawny, technologiczny oraz finansowy.

Hofman powiedział, że deweloperzy czekają na Kodeks Urbanistyczno-Budowlany, który jest przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. "Oczekujemy także na prostsze i szybsze procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę, dostosowanie warunków technicznych do nowych technologii w budownictwie i nowych oczekiwań nabywców" - podkreślił. Jego zdaniem ważne jest także to, aby w Polsce więcej terenów było objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Prezes Grupy Inwest zaznaczył, że dzięki programowi Mieszkanie plus technologia budowania może być szybsza, bo  może upowszechnić się prefabrykacja.

Zdaniem Hofmana, w obszarze finansowym w programie Mieszkanie plus mogą upowszechnić się nowe modele finansowania budownictwa mieszkaniowego, "To m.in. spółki celowe z BGK Nieruchomości" - przypomniał prezes Grupy Inwest. "To rozwiązanie (spółka celowa z BGK Nieruchomości - PAP) pozwoli na etapie zakupu gruntu ograniczyć koszty finansowe dewelopera, co finalnie obniży koszt wytworzenia m kw. mieszkania" - zauważył.

Program Mieszkanie plus jest realizowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) oraz BGK Nieruchomości.

KZN podpisał już porozumienia na budowę blisko 6 tys. mieszkań. Dodatkowo zawarł umowy z PKP SA oraz Pocztą Polską dotyczące uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie plus.

BGK Nieruchomości realizuje komercyjną część programu Mieszkanie plus. Już powstają domy m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu, Gdyni, Kępnie. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań.

Mariusz Polit/PAP/RM