Zamknij

Mieszkanie plus: kolejna tura mieszkań zostanie oddana do użytku do końca roku

Olga Papiernik
20.08.2018 11:05
budowa nowych mieszkań
fot. Tomasz Kawka/East News

Do końca roku w ramach programu Mieszkanie plus do użytkowania trafią 144 mieszkania. W Kępnie w ramach inwestycji wybudowane zostanie także przedszkole.

W ramach rządowego programu oddano już 444 mieszkania. Pod koniec maja w Białej Podlaskiej oddano do użytkowania 186 lokali. Jak poinformowała PAP prezes zarządu Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej Bernadeta Puczka - w 126 lokalach już trwa normalne życie, do pozostałych wprowadzają się rodziny. Prezes przypomniała, że mieszkańcy nie płacą czynszu do końca wakacji. - Mogą na przykład przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na urządzenie domów - dodała.

W gminie Jarocin, na trzech osiedlach, oddano już 258 mieszkań, a kolejne 108 ma być gotowych do końca roku.

Na wrzesień br. zaplanowano także oddanie 36 mieszkań w Kępnie (wielkopolskie). Na parterze jednego z budynków będzie funkcjonowało przedszkole, które zostanie uruchomione 1 września. W drugim budynku powstaną dwa odrębne lokale użytkowe, do wynajmu dla zainteresowanych na prowadzenie działalności gospodarczej.

W 2019 r. mają być oddane domy m.in. w Wałbrzychu, Gdyni i Kępicach (pomorskie).

Zobacz także

W Gdyni firma ISN przygotowuje na zlecenie BGK Nieruchomości 172 mieszkania, zlokalizowane w sześciu domach. Wszystkie budynki mają zostać oddane inwestorowi do końca maja 2019 roku.

W pierwszym kwartale 2019 roku planowane jest oddanie 215 lokali budowanych w ramach programu Mieszkanie plus w Wałbrzychu. Nabór ma zostać ogłoszony już we wrześniu br.

W Kępicach 42 mieszkania mają zostać oddane do czerwca 2019 roku. Projekt nowych budynków (uzgodniony z konserwatorem zabytków) będzie nawiązywał do starej zabudowy miasta. Będą to budynki jednopiętrowe z mieszkaniami dwu- i trzypokojowymi.

Zobacz także

Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzającym do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Zobacz także

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza BGK Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach.

W tej chwili Fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które łącznie umożliwiają budowę ponad 100 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 20 mld zł.

Zobacz także

PAP/Mariusz Polit/OP