Zamknij

Mieszkanie od dewelopera. Ile trzeba czekać na odbiór kluczy?

21.10.2021 17:06
Mieszkanie od dewelopera. Ile trzeba czekać na odbiór kluczy
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Własne mieszkanie to marzenie wielu Polaków. Jednak droga od wyboru lokalizacji do odebrania kluczy do swojego M bywa długa. Sprawdzamy, ile czasu trzeba czekać na zakupione wcześniej i opłacone mieszkania u polskich deweloperów.

Nieruchomości od wielu miesięcy w intensywnym tempie zyskują na wartości. Pandemia nie tylko nie zatrzymała tego trendu, ale wpłynęła na podniesienie cen. Doszło nawet do tego, że brakuje materiałów budowlanych, a firmy zrywają kontrakty na remonty i budowę obiektów.

Sytuacji na rynku nie ułatwia fakt, że zagraniczni inwestorzy i duże fundusze inwestycyjne wykupują hurtowo pakiety mieszkań w Polsce. - Intensywnie pracujemy nad tym, jak zapobiec pakietowemu wykupowi mieszkań i problemami, z jakimi obecnie boryka się Berlin – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński podczas wrześniowego wystąpienia w Sejmie.

Mieszkanie od dewelopera. Ile trzeba czekać na odbiór kluczy

Mieszkania są coraz droższe. A ile trzeba czekać na odbiór kluczy od momentu podpisania umowy z deweloperem? Wszystko zależy od firmy i etapu zaawansowania prac budowlanych. Portal RynekPierwotny.pl opublikował zestawienie czasu oczekiwania na lokal mieszkalny.

MURAPOL SA.

- Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Warto może przypomnieć na wstępie, że od dłuższego czasu mamy do czynienia z boomem na rynku mieszkaniowym. U jego podstaw leży m.in. duży deficyt mieszkań, ale również dojrzałość branży i mocno sprzyjające warunki makroekonomiczne – wymienia dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapol SA. - Wspomniane uwarunkowania skutkują tym, że mieszkania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony zarówno klientów nabywających je na własne potrzeby, jak równie inwestorów lokujących w nich swoje oszczędności. Popyt nie maleje i w nadchodzącym czasie, nawet mimo rekordowo wysokiej liczby wydawanych pozwoleń na budowę, będzie trudny do zaspokojenia. Biorąc pod uwagę powyższe, większość inwestycji sprzedaje się bardzo szybko, nawet jeszcze przed rozpoczęciem lub na bardzo wczesnym etapie realizacji projektów deweloperskich, co naturalnie skutkuje dłuższym czasem oczekiwania na odebranie kluczy do zakupionego mieszkania. W Grupie Murapol ponad 90 proc. mieszkań sprzedawanych jest na etapie realizacji, przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, zaś klienci dokonują wpłat na bankowe rachunki powiernicze zgodnie z postępem prac na budowie – mówi Dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapol SA.

POLNORD SA

- Czas oczekiwania na mieszkanie z rynku pierwotnego jest różny w zależności od tego, na jakim etapie budowy zostanie podpisana umowa deweloperska – mówi Michał Melaniuk, Dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska i Prezes Zarządu Polnord SA. - Decydując się na zakup w przedsprzedaży, średnio musimy poczekać 2 lata, żeby odebrać klucze do swojego lokalu. Można też oczywiście kupić gotowe do odbioru mieszkanie w już zrealizowanym projekcie. Takie lokale zwykle szybko się sprzedają, ale wciąż są dostępne na rynku – przykładowo na osiedlach Horyzont Praga (Cordia) czy Wiktoria i Wioletta (Polnord) – dodaje Melaniuk.

PROFBUD

- Czas oczekiwania na mieszkanie z rynku pierwotnego jest złożoną kwestią i zależy od wielu czynników. Analizując rynek nieruchomości można zauważyć, że jedni deweloperzy, którzy zakończyli budowę inwestycji nadal mają w ofercie sporą liczbę mieszkań, z kolei inni sprzedają całą nieruchomość jeszcze przed jej zakończeniem – zauważa Anna Skotnicka-Ryś, Dyrektor Działu Handlowego firmy Profbud. - Uzależnione jest to oczywiście od ceny za m2, lokalizacji, standardu czy nawet rozpoznawalności dewelopera. Odpowiadając na pytanie ze swojej perspektywy w większości sytuacji sprzedajemy wszystkie mieszkania jeszcze przed zakończeniem budowy inwestycji. Tak było m.in. w przypadku Osiedla Stella etap IV na Bemowie, Osiedla Yugo na Gocławiu czy Osiedla Ligia etap II w warszawskim Ursusie, które są już sprzedane w 100 proc. Zakończenie ich budowy przewidziane jest natomiast na przełom 2021/2022 roku, z kolei odbiory i przekazanie mieszkań planujemy na początek nowego roku. W chwili obecnej prowadzimy również sprzedaż dwóch inwestycji: Zakątka Cybisa na Ursynowie oraz Osiedla Złota Oksza w Ursusie. Odbiory mieszkań na Zakątku planowane są na drugi kwartał 2022 roku – na ten moment nieruchomość została sprzedana w 87 proc. Drugim, bardziej odległym projektem jest wspomniane Osiedle Złota Oksza. Start budowy planowany jest na IV kwartał 2021 roku, z kolei termin jej zakończenia szacujemy na ostatni kwartał 2023 roku. Pomimo długiego czasu oczekiwania na mieszkania cała inwestycja składająca się z 280 lokali została już sprzedana w 25 proc. - mówi Anna Skotnicka-Ryś.

ATAL S.A.

- Czas oczekiwania na odbiór kluczy do mieszkania różni się w zależności od tego, na jakim etapie budowy klient zdecyduje się za zakup. Specyfiką pierwotnego rynku mieszkaniowego jest utrzymująca się od lat tendencja zakupu mieszkań na wczesnych etapach budowy – mówi Angelika Kliś, Członek Zarządu ATAL S.A. - To potwierdzają nasze statystyki, większość lokali z oferty ATAL znajduje swoich nabywców w niedługim czasie od uruchomienia sprzedaży projektu. Klienci, którzy zdecydowali się na podpisanie umowy na wczesnym etapie budowy, na odbiór mieszkania będą musieli czekać wiele miesięcy, może to być nawet ok. półtora roku. Na rynku pierwotnym są także oferty lokali dostępnych do odbioru w zasadzie od ręki lub z krótkim terminem oczekiwania, ale jest to niewielki odsetek całej oferty, a wybór metraży i układów takich mieszkań jest już bardzo mocno ograniczony. Niemniej cieszą się one dużym zainteresowaniem, gdyż na tym etapie klienci mogą zobaczyć mieszkanie, ale także całe osiedle – podkreśla Angelika Kliś.

RONSON DEVELOPMENT

- Proces realizacji inwestycji jest wieloetapowy i wiele czynników wpływa też na długość jego trwania. Począwszy od niezbędnych uzgodnień i pozwoleń administracyjnych, przez terminową pracę generalnego wykonawcy, po tak prozaiczną kwestię jak wielkość inwestycji – wylicza Karolina Bronszewska, członek Zarządu, Dyrektor Marketingu i Innowacji RONSON Development. - Przy założeniu, że każdy z tych elementów działa bez zarzutu, proces inwestycyjny trwa od półtora roku do dwóch lat. Przy większej inwestycji – do 2,5 roku. Nasze dotychczasowe doświadczenia zdają się to potwierdzać. Od wielu lat pracujemy z zaufanymi, bardzo rzetelnymi generalnymi wykonawcami – mówi Karolina Bronszewska.

DEVELIA S.A.

- Popyt na mieszkania utrzymuje się obecnie na rekordowo wysokich poziomach – według agencji doradczej JLL, sprzedaż w 6 największych miastach Polski w pierwszych dwóch kwartałach br. wyniosła blisko 39 tys. lokali – mówi Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A. Za rekordowym popytem nie idzie niestety podobna podaż – z powodu braku odpowiednich działek pod zabudowę oraz przedłużających się procedur administracyjnych, oferta deweloperów stopniowo się kurczy. Ta dysproporcja sprawa, że inwestycje mieszkaniowe nierzadko wyprzedają się już na etapie ich realizacji – gotowe lokale, w zależności od lokalizacji stanowią zaledwie kilka-kilkanaście procent naszej oferty. Nabywcy coraz częściej decydują się na zakup tuż po rozpoczęciu sprzedaży – w takim przypadku na odbiór mieszkania przyjdzie im czekać około 2 lata – ostrzega Tomasz Kaleta.

LOKUM DEWELOPER

- Czas oczekiwania zależy od tego, na jakim etapie klient decyduje się na zakup. Wielu nabywców chce wybrać mieszkanie bezpośrednio po pojawieniu się oferty – ujawnia Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper. - Daje to możliwość skorzystania z najszerszego asortymentu lokali, jednak czas oczekiwania to wówczas nawet około 24 miesiące. Inna jest sytuacja, w której kupujący wybierają wymarzone lokum spośród gotowych mieszkań, wtedy można je odebrać w ciągu kilku dni po dokonaniu zapłaty. Sprzedaż realizujemy na każdym etapie budowy, klienci nabywają mieszkania od uruchomienia oferty przez cały czas realizacji osiedla – podkreśla Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper.

BOUYGUES IMMOBILIER POLSKA

- Okres oczekiwania na mieszkanie z rynku pierwotnego związany jest z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim zależy od skali projektu i stopnia jego skomplikowania, liczby kondygnacji naziemnych i poziomów hali garażowej – mówi Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska. - Wydłużyć czas mogą trudne warunki wodno-gruntowe, a także ograniczony dostęp do terenu budowy, np. przez lokalizację w centrum miasta, gdzie jest duże natężenie ruchu drogowego. Do tego dochodzi jeszcze czas na wykończenie części wspólnych, zagospodarowanie terenu wokół inwestycji. Wszystko to sprawia, że średnio na mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba poczekać około 2 lata. Taki jest mniej więcej czas oczekiwania na nasze najnowsze inwestycje: Żeromskiego 7 w Gdyni i VILDA Unique w Poznaniu. Należy mieć jednak świadomość, że mała oferta na rynku oraz duże zainteresowanie klientów sprawia, że mieszkania są trudniej dostępne niż jeszcze kilka lat temu. Nie warto więc czekać, jeśli wybrane mieszkanie spełnia nasze wymagania – zachęca Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

RadioZET.pl/RynekPierwotny.pl