Zamknij

Limity cen za wynajem. Rewolucyjny pomysł na walkę z drożyzną

27.10.2021 11:42
Mieszkanie na wynajem. Będą miesięczne limity cen
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Ceny mieszkań regularnie rosną. Dzieje się tak m.in. z powodu windowania miesięcznych kosztów najmu przez hurtowych właścicieli nieruchomości. Jak to zmienić? Władze Hiszpanii mają pomysł i wprowadzają nowe prawo.

Ceny mieszkań są windowane przez fundusze inwestycyjne i zagranicznych inwestorów. Już we wrześniu pisaliśmy, że polski rząd pracuje nad zmianami w prawie, które uniemożliwią hurtowy wykup n ieruchomości

Taka sytuacja ma jednak miejsce nie tylko w Polsce, zauważalna jest także w innych krajach. Politycy zastanawiają się jak zatrzymać ten trend. W odpowiedzi nowe przepisy wprowadza Hiszpania.

Limit cen najmu mieszkania

W Hiszpanii podczas posiedzenia rady ministrów zatwierdzono tzw. Ustawę o Wynajmie. Nowe prawo wprowadza ograniczenie cen wynajmu. Będzie obowiązywało w tych częściach kraju, gdzie dostępnych jest niewiele nieruchomości na wynajem. Przepisy został tak dostosowane, aby można było również zablokować wartość wynajmu w przypadku umów krótkoterminowych.

Co dokładnie mówi nowy dekret? Firmy lub osoby prywatne posiadające więcej niż 10 nieruchomości nie będą już mogły podnosić cen wynajmu, które mają pozostać na niezmienionym poziomie lub zostać zmniejszone.A co z pozostałymi właścicielami mieszkań, którzy wystawiają swoje lokale na wynajem?Takie osoby będą mogły wydłużyć umowę o ponad 10 lat i zyskają możliwość podniesienia czynszu o 10 proc.

Precedensem jest nadanie państwu mocy kontrolowania cen na rynku najmu nieruchomości. W praktyce będzie się to sprowadzało do uchwalania przez urzędników limitów czynszów w wynajmowanych lokalach. W Hiszpanii widoczne są już bowiem regiony, w których ceny są windowane w porównaniu do średniej krajowej, ponieważ w okolicy jest niewiele nieruchomości na wynajem. Projekt czeka na zatwierdzenie przez parlament.

RadioZET.pl/PAP/Marcin Zatyka