Zamknij

Mieszkanie lepiej kupić czy wynająć? Co się bardziej opłaca

11.03.2021 16:08
Mieszkanie lepiej kupić czy wynająć? Co się bardziej opłaca
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

W ciągu ostatnich dwóch dekad czynsze wzrosły o 93 proc. W czasie pandemii ceny najmu spadły, ale kupno własnego M nadal wiąże się z dużym wydatkiem. Czy w perspektywie długofalowej bardziej opłaca się kupić mieszkanie czy wynająć?

Nieruchomości to jeden z lepiej znoszących pandemię sektorów. Choć sektor budowlany nie ma aż tak mocnej pozycji jak mieszkaniówka to nadal rynek utrzymuje stabilną pozycję.

Na początku marca pisaliśmy czy warto zdecydować się na wcześniejszą spłatę kredytu mieszkaniowego. Dzisiaj porównujemy czy bardziej opłacalny jest zakup własnego M czy długoterminowy wynajem.

Nieruchomości. Kupić czy wynająć

Z danych HRE Investments wynika, że zakup mieszkania jest prawie o połowę tańszy niż najem. Na podstawie kontraktów terminowych na stopę procentową obliczono, że rata dzisiejszych kredytów za 10 lat może wzrosnąć o 20-30 proc.

Aby kupić mieszkanie na kredyt trzeba posiadać wkład własny (najczęściej 20 proc. ceny), pieniądze na pokrycie kosztów transakcyjnych (co najmniej 2-6 proc. ceny) oraz środki na wykończenie, wyposażenie lub chociaż odświeżenie lokalu (od kilku procent ceny wzwyż). Do tego potencjalny nabywca musi posiadać zdolność kredytową. Najemca ma tu znacznie łatwiejszą sytuację – wystarczy aby oprócz czynszu wpłacił właścicielowi kaucję (zazwyczaj jednomiesięczny czynsz). Niektórzy właściciele mogą nawet nie spytać o zawód czy osiągane przez najemcę dochody

Bartosz Turek, ekspert HRE Investments

Z drugiej strony sytuacja pandemiczna spowodowała, że czynsze najmu mieszkań, po latach wzrostów, zaczęły spadać. Nie oznacza to jednak, że najem jest teraz tańszy niż zakup, bo w międzyczasie raty złotowych kredytów mieszkaniowych także spadły.

Lockdown. Ceny za mieszkania

Bartosz Turek podkreślił też prawdopodobieństwo, że kredyty podrożeją. W takiej sytuacji właściciel będzie musiał płacić wyższe raty.

- Prognozy sugerują, że w perspektywie najbliższych 10 lat jest to faktycznie prawdopodobny scenariusz. Raty za 2-3 lata powinny być wyższe niż dziś. Na podstawie dzisiejszych kontraktów terminowych na stopę procentową można nawet oszacować, że za 10 lat rynek spodziewa się takiego wzrostu poziomu stóp procentowych, że rata dzisiejszych kredytów może wzrosnąć o około 20-30 proc. - dodał ekspert HRE Investments

Zdaniem Turka, w dalszym ciągu nie niweluje to jednak przewagi własności nad najmem. Czynsze najmu z czasem także rosną i to przeważnie bardziej niż mogą rosnąć raty kredytów.

Dane GUS wskazują, że w Polsce w latach 2001 – 2020 czynsze wzrosły aż o 93 proc. W tym samym czasie towary i usługi zdrożały o 47 proc.

RadioZET.pl/PAP