Zamknij

Budujemy więcej niż za Gierka. GUS o rekordowej liczbie mieszkań

22.01.2020 08:58
Mieszkania w 2020 roku. Budujemy więcej niż za Gierka. Dane GUS
fot. Shutterstock/Grand Warszawski (ilustracyjne)

Liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła o 12 procent. Wybudowano 200 tysięcy mieszkań, czyli najwięcej od 1980 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Główny Urząd Statystyczny wskazał, że w okresie styczeń-grudzień 2019 roku oddano do użytkowania 207,2 tysięcy mieszkań, czyli o 12 procent więcej niż rok wcześniej.

Wzrosła liczba zarówno mieszkań deweloperskich, jak i inwestorów prywatnych. Ci pierwsi odpowiedzialni są za ponad 130 tysięcy nieruchomości oddanych do użytku, czyli o ponad 16 procent więcej niż rok temu. Prywatni inwestorzy wybudowali prawie 70 tysięcy mieszkań, o ponad 5 procent więcej niż w 2018 roku.

Zobacz także

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 96,8 procent ogółu mieszkań oddanych do użytkowania – wskazuje urząd.  Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym - 2115 wobec 3024 rok wcześniej.

Wszystko wskazuje na to, że trend się utrzyma. W ostatnim roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 268,5 tysięcy mieszkań. Urząd poinformował też, że w okresie styczeń-grudzień 2019 roku rozpoczęto budowę 237,3 tysięcy mieszkań.

Zobacz także

Do danych GUS odniósł się resort rozwoju. Zdaniem ministerstwa, 2020 rok będzie korzystny w kontekście wyników budownictwa mieszkaniowego.

Dane dotyczące rozpoczętych budów pozwalają sądzić, że 2020 rok również będzie korzystny w kontekście wyników budownictwa mieszkaniowego  

- ocenili eksperci resortu rozwoju

Analitycy z firmy HRE Investments zwracają z kolei uwagę, że mimo rosnącej liczby nieruchomości, potrzeby mieszkaniowe wciąż są niezaspokojone.

- Deweloperzy budują nowe mieszkania dlatego, że chętnych na własne „M” wciąż nie brakuje. Popyt na nieruchomości wynika wprost z poprawiającej się sytuacji finansowej Polaków i tego, że mieszkań jest „nad Wisłą” po prostu za mało. Brakuje co najmniej 2 milionów lokali z perspektywą wzrostu tej liczby nawet do niemal 3 milionów –  informują analitycy HRE Investments powołując się na własne szacunki. 

Zobacz także

Eksperci zwrócili uwagę, że liczbę budowanych dziś mieszkań można porównać do okresu rządów Edwarda Gierka. Jak wskazują, wówczas budowano jednak mieszkania o znacznie niższym standardzie niż dziś.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/HRE Investments