Zamknij

Armagedon na rynku mieszkań na wynajem. 97 procent klientów mniej

25.09.2020 15:48
puste mieszkanie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mieszkania na wynajem przestały być żyłą złota i stały się kulą u nogi. Pandemia COVID-19 sprawiła, że rynek najmu się załamał, a odsetek pustostanów spadł do nienotowanego wcześniej poziomu.

Mieszkania na wynajem przez ostatnie lata były atrakcyjnym źródłem zarobku. Szczególnie dużą stopę zwrotu można było osiągnąć decydując się na najem krótkoterminowy z myślą o turystach. Liczba odwiedzających zmalała jednak w czasie pandemii o 97 procent, co dotkliwie odczuli właściciele nieruchomości.

Jak donosi „Wyborcza”, w samej Warszawie na chętnych czeka już ponad 10 000 mieszkań. Właściciele schodzą już z cenami poniżej kosztów i liczą straty, musząc opłacać czynsz i raty kredytu.

Mieszkania na wynajem przestały się opłacać. 10 000 stoi pustych w Warszawie

Inwestycje w mieszkania na wynajem przynosiły ich właścicielom duże zyski. Rynek przez długi czas rozpieszczał: ceny można było podnosić niemal do woli, a i tak znajdował się popyt. Eldorado skończyło się jednak w kwietniu, gdy skutki pandemii zaczęły być mocno odczuwalne przez wszystkie branże gospodarki.

Najemcy długoterminowi zaczęli wnosić o obniżenie cen, argumentując to spadkiem zarobków. Właściciele mieszkań mieli do wyboru zgodzić się nie mniejsze przychody lub ryzykować, że stracą klienta. W rezultacie wielu z nich poszło na rękę najemcom.

Zobacz także

Mimo jednak schodzenia do coraz bardziej atrakcyjnych stawek rynek odnotowywał sukcesywny spadek liczby klientów. Przed pandemią na wynajem czekało 5 do 7 procent oferowanych mieszkań, wskutek pojawienia się COVID-19 odsetek ten wzrósł nawet do 15 procent.

Zobacz także

Losu właścicieli nie odmieni inauguracja zajęć na uczelniach wyższych, jako że wiele z nich zdecydowała się na zdalny model kształcenia, a to oznacza brak potrzeby przenoszenia się w ich pobliże. A to jeszcze nie koniec problemów: z danych serwisu Morizon.pl wynika, że popyt na wynajem mieszkań spadł i jest o 42,5 procenta niższy, niż przed rokiem.

Zagłosuj

Czy pandemia na stałe zmieni rynek najmu mieszkań?

Liczba głosów:

Prawdziwy armagedon przytrafił się osobom stawiającym na najem krótkoterminowy, czyli oferowanie kwater turystom. Dane GUS nie zostawiają złudzeń: liczba odwiedzających Mazowsze zmniejszyła się rok do roku o 89 procent, samą Warszawę odwiedziło zaś 92 procent mniej osób, niż w 2019. Liczba turystów zagranicznych spadła aż o 97 procent.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza