Zamknij

Mieszkań na wynajem coraz mniej, a ceny rosną. Ile trzeba zapłacić za pokój?

27.09.2021 15:05
Mieszkania na wynajem droższe
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Studenci, którzy jeszcze nie zdążyli wynająć mieszkania lub pokoju, będą niemile zaskoczeni. Wolnych lokali ubyło, a ceny nieustannie rosną – wynika z analizy HRE Investments.

Ceny mieszkań nieustannie rosną. Dlaczego? Ofert ubyło, gdyż rozpoczynający w październiku rok akademicki studenci w większości już wynajęli mieszkania. Za wolne lokale trzeba zapłacić więcej.

Z analizy HRE Investments wynika, że ożywienie w gospodarce, w tym także powrót nauki stacjonarnej w połączeniu z rosnącymi kosztami utrzymania mieszkań, zaowocowało wysokimi stawkami najmu.

Rynek najmu ma się dobrze. Ceny już tylko rosną

Inflacja rośnie w niemalże wszystkich kategoriach produktów i usług. Rachunki za prąd, gaz, wodę i wywóz śmieci, to tylko niektóre wydatki, które wpływają na koszt utrzymania mieszkania. Ceny najmu nieruchomości napędza nie tylko inflacja, ale i chęć odrobienia pandemicznych strat.

Ceny mieszkań
fot.

HRE Investments

Z powrotu żaków na uczelnie cieszą się przede wszystkim właściciele mieszkań, którzy chcą odrobić straty z poprzedniego roku. Popyt na lokale już widać w statystykach. Z danych zbieranych przez HRE Investments wynika, że liczba dostępnych obecnie ofert mieszkań na wynajem jest o ponad 1/3 niższa niż przed rokiem. Jeszcze mocniej ruch widać na rynku pokoi na wynajem. Tych jest dziś w ofercie o ponad połowę mniej niż przed rokiem.

Nie powinno więc dziwić, że w takich okolicznościach w górę poszły stawki za wynajem. Średnia ofertowa dla największych miast zaczęła powolny ruch w górę już na początku roku 

HRE Investments

Jak czytamy w analizie, od maja do sierpnia bieżącego roku stawki ofertowe poszły w górę o około 5,5 proc. Eksperci z HRE Ivnestments zauważają, że na wynajmie właściciele mieszkań i tak zarabiają mniej. Ceny nie wróciły do przedpandemicznych poziomów, ale inflacja pociągnęła za sobą wzrost kosztów utrzymania mieszkań.

Ceny mieszkań - porównanie
fot. HRE Investments

RadioZET.pl/HRE Investments