Zamknij

Mieszkania do rozbiórki. Deweloper wyburza nowe bloki, choć nie musi

08.04.2021 12:50
Mieszkania do rozbiórki. Deweloper wyburza nowe bloki, chociaż nie musi
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Deweloper postanowił wyburzyć świeżo postawiony blok, bo uznał, że nie ma pewności co do użytych materiałów. Budynek, który powstał na osiedlu Nova Białołęka trafił do rozbiórki, zanim ktokolwiek w nim zamieszkał.

Mieszkania to dla wielu najbardziej stabilna inwestycja. W dobie pandemii, nieruchomości wydają się być najbezpieczniejszą lokatą kapitału. Korzystają na tym deweloperzy, którzy walczą między sobą o atrakcyjne miejskie działki i w jak najszybszym tempie próbują postawić osiedla, nie zawsze licząc się z potrzebami przyszłych mieszkańców. Są jednak wyjątki.

Właściciel firmy Jakon podjął decyzję o wyburzeniu postawionych niedawno bloków, bo uznał, że mogą być niepewne. Osiedle Nova Białołęka przy ul. Kartograficznej w Warszawie miało liczyć cztery dwupiętrowe budynki. W pierwszym etapie wybudowano dwa bloki z 35 mieszkaniami.

Mieszkania do rozbiórki. Deweloper wyburza swój blok

Z informacji podanych przez „Gazetę Wyborczą” wynika, że właściciel firmy budowlanej postawił już część budynku i wstrzymał prace. Na plac budowy wpuścił ciężki sprzęt, aby wyburzył postawioną już do pierwszego piętra konstrukcję.

- To nie z naszego nakazu – powiedział Andrzej Kłosowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Do pytań odniósł się Paweł Żywek, reprezentujący dewelopera, firmę Jakon. - W trosce o jak najlepsze rozwiązania techniczne oraz brak pewności co do użytego materiału, zdecydowaliśmy o rozbiórce części budynku.

Zachowanie dewelopera wywołało zaskoczenie wśród osób zainteresowanych budownictwem. Dobre praktyki zaprezentowane przez firmę Jakon są niestety rzadkością. Np. w marcu pisaliśmy o sytuacji, w której mieszkańcy muszą spłacać długi innego dewelopera, choć nie są to ich zobowiązania, a interwencja Prokuratora Generalnego póki co niewiele wnosi.

RadioZET.pl/GazetaWyborcza