Zamknij

Ciepła zima oznacza więcej mieszkań. Polacy budują na potęgę

21.02.2020 14:54
Mieszkania 2020. Nowe dane GUS z rynku nieruchomości
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rynek nieruchomości nie przestaje się rozwijać, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Tylko w styczniu rozpoczęto budowę prawie 16 tys. nowych domów i mieszkań.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

GUS poinformował, że w styczniu 2020 roku rozpoczęto budowę 15,9 tys. mieszkań, czyli o 18,2 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu roku 2019.

Urząd poinformował, że spośród mieszkań, których budowę rozpoczęto, najwięcej, 10 tys. lokali zaczęli budować deweloperzy, a inwestorzy indywidualni - 5,4 tys. Skokowo rośnie także liczba  budowanych domów jednorodzinnych na własne potrzeby. Ich liczba na poziomie 5,2 tys. była o 62,6 proc. wyższa niż w pierwszym miesiącu 2019 roku.

Zobacz także

Analitycy z HRE Investments wskazują, że to m.in. ciepła zima sprzyja takim inwestycjom. Dodają też, że w obliczu rosnących cen mieszkań w dużych miastach, coraz więcej osób szuka swojego miejsca na ziemi dalej od centrów.

Nie bez znaczenia jest też poprawiająca się sytuacja finansowa rodaków, która powoduje, że więcej osób może sobie pozwolić na zakup lub budowę nieruchomości. Tak dobre styczniowe dane mogą też wynikać z faktu, że osoby fizyczne, budujące domy na własne potrzeby, są bardziej wrażliwe niż deweloperzy na aurę panującą za oknem 

– komentują eksperci z HRE Investments.

Z danych wynika, że indywidualni inwestorzy oddali do użytkowania 6,4 tys. mieszkań - o 2,6 proc. więcej, zaś deweloperzy 10,6 tysięcy - o 0,8 proc. mniej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Zobacz także

- Rosnąca przez lata liczba otwieranych nowych inwestycji powoduje, że jest niemal pewne, że w całym 2020 roku znowu przekroczymy poziom 200 tysięcy nowych nieruchomości, których budowa się zakończy – informuje HRE Investments

Choć dane wskazują na rozkwit rynku nieruchomości, chętni na budowę domu lub mieszkania mają coraz większe problemy z uzyskaniem pozwolenia. Szczególnie źle wypadają na tym tle deweloperzy, którzy – zgodnie z wyliczeniami -  w styczniu 2020 roku dostali decyzje pozwalające budować aż o 18 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/GUS/HRE Investments