Zamknij

Mięso będzie znakowane flagą kraju pochodzenia

13.07.2020 10:56
Mięso z lady będzie znakowane flagą kraju pochodzenia
fot. stockfour/Shutterstock (ilustracyjne)

Skąd pochodzi mięso, które możemy znaleźć w sklepowych lodówkach i zamrażarkach? Od 30 września będzie obowiązek znakowania flagą mięsa oferowanego na wagę. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wyjaśniło, że celem nowelizacji rozporządzenia było wprowadzenie na etapie sprzedaży detalicznej wymogu umieszczania - oprócz informacji słownej o państwie pochodzenia mięsa świeżego, schłodzonego i zamrożonego - również informacji pod postacią grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia.

Obowiązek umieszczania grafiki z flagą państwa, z którego pochodzi mięso, uzupełni informację, która zgodnie z obowiązującym prawem musi być udostępniana konsumentom w obiektach handlowych na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu, towarzyszącej bezpośrednio prezentacji mięsa.

Zobacz także

Resort wskazał, że biorąc pod uwagę czas na dostosowanie się sprzedawców do nowych przepisów, uwzględniono 90-dniowy okres przejściowy. Oznacza to, że rozporządzenie wejdzie w życie 30 września 2020 roku.

To kolejny pomysł resortu rolnictwa na znakowanie produktów w sklepach. Wcześniej ministerstwo zainicjowało akcję "Kupuj świadomie produkt polski", która ma zachęcić konsumentów do kupowania rodzimych warzyw czy owoców. 

RadioZET.pl/PAP