Zamknij

Solidarność: mierzenie temperatury w galeriach jest konieczne

26.11.2020 13:12
Mierzenie temperatury w galeriach jest konieczne - Solidarność
fot. MikeDotta/Shutterstock (ilustracyjne)

Wejście do galerii handlowej tylko po zmierzeniu temperatury - taki postulat podniosła handlowa Solidarność. Zdaniem związkowców ma to chronić pracowników sklepów przed ryzykiem zakażenia się koronawirusem.

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa będą obowiązywać od 28 listopada. Wówczas zostaną ponownie otwarte wszystkie sklepy w galeriach handlowych. Ponadto rząd planuje wprowadzić 6 grudnia dodatkową niedzielę handlową. Przeciwko takiemu rozwiązaniu sprzeciwiła się handlowa Solidarność. 

- Jesteśmy zbulwersowani. Doskonale wiemy, jak wyglądają Mikołajki w galeriach handlowych, ile będzie ludzi, którzy będą chodzić i roznosić koronawirusa, zakażać się wzajemnie. Dla mnie jest to sytuacja nieodpowiedzialna ze strony rządzących - mówił w czwartek Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. Związkowcy domagają się wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa w galeriach handlowych i sklepach.

Mierzenie temperatury klientów w galeriach?

Jak podał portal Dlahandlu.pl, Solidarność domaga się wprowadzenia obowiązku dla zarządców obiektów galerii handlowych m.in. mierzenia temperatury klientów przed wejściem do budynku czy limitowanie klientów w przestrzeniach wspólnych. 

Zobacz także

Do tej pory mierzenie temperatury praktykowano w miejscach, gdzie ryzyko zakażenia koronawirusem jest największe. Chodzi o szpitale, przychodnie, lotniska czy dworce kolejowe.

Kancelaria premiera podała, że w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit klientów – maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. "Pamiętaj, że w przestrzeni publicznej masz obowiązek zasłaniać nos i usta. Przy wejściu do sklepu zdezynfekuj ręce lub używaj rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów" - zaapelowała do Polaków kancelaria premiera.

Zdaniem Piotra Dudy dodatkowa niedziela handlowa nie rozładuje to natężenia ruchu w galeriach. Powiedział też, że "swoją rękę przyłożyły do tego dwie organizacje związkowe - OPZZ i Forum Związków Zawodowych".

Zobacz także

- Dla mnie sytuacja jest niedopuszczalna, gdzie związki, zamiast dbać i bronić pracowników, dbać o ich bezpieczeństwo, idą ręka w rękę z biznesem i pracodawcami – oznajmił. Poza limitem klientów robiących jednocześnie zakupy nadal obowiązują godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godz. 10-12.

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl/PAP