Zamknij

Studenci zapłacą więcej. Miejsc w akademikach będzie mniej

01.10.2020 12:59
Studenci zapłacą więcej za akademik
fot. Shutterstock/George Rudy (ilustracyjne)

Miejsca w akademikach może zabraknąć. Wszystko przez nowe wymogi w domach studenckich, które wymusiła pandemia koronawirusa. To mogą być kosztowne zmiany dla żaków.

Kilkadziesiąt a nawet kilkaset miejsc mniej w akademikach. To skutek nowych wymogów wprowadzanych przed domy studenckie w związku z pandemią koronawirusa.

Nowe wymogi sanitarne mogą odbić się na studenckich finansach. Pokoje jedno lub dwuosobowe są droższe niż wieloosobowe.

Mniej miejsc w akademikach i większe wydatki dla studentów

Pula miejsc w akademikach zostanie zmniejszona przez nowe wymogi sanitarne. PAP informuje, że w miejsca pokojów trzyosobowych - uczelnie szykują więc jedno- lub dwuosobowe.

Zobacz także

Nowy rok akademicki rozpoczyna się zatem pod znakiem większych wydatków dla studentów. Wszystko za sprawą nowych zaleceń resortu nauki, zgodnie z którymi sposób działania domów studenckich powinien zostać dostosowany do sytuacji, w jakiej znajduje się dana uczelnia oraz do sytuacji epidemiologicznej regionu.

Resort rekomenduje maksymalne ograniczenie kontaktu między osobami korzystającymi z akademików, a co za tym idzie, mniej osób znajdzie zakwaterowanie w domach studenckich.

Zobacz także

Zamiast wieloosobowych pokoi, dostępne będą dwu lub jednoosobowe kwatery. Co więcej, akademiki muszą być wyposażone w płyny do dezynfekcji a także w specjalne pomieszczenia z przeznaczeniem na ewentualną kwarantannę. PAP informuje o nowych zasadach obowiązujących w akademikach poszczególnych uczelni.

Jak przekazuje biuro prasowe UW, każdego roku we wszystkich sześciu akademikach uczelni dostępnych było 2 miejsc.

„Obecnie, przy założeniu, że w domach studenckich uruchomione będą jedynie pokoje jednoosobowe, dostępnych będzie 1005 miejsc” – czytamy w odpowiedzi UW.

Zobacz także

W akademikach przy Uniwersytecie Łódzkim będzie w tym roku o 700 mniej miejsc niż zwykle. Uczelnia zamierza udostępniać studentom także pokoje dwuosobowe, pod warunkiem, że w pokoju znajduje się łazienka.

Ograniczenia wprowadza także Uniwersytet Jagielloński, który dopuszcza zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w akademikach. Biuro prasowe komentuje, że chętnych jest więcej niż miejsc.

Uniwersytet Wrocławski przygotował dla studentów około 1000 miejsc, podczas gdy normalnie jest ich 1800. O 40 proc. mniej miejsc czeka na studentów Uniwersytetu Gdańskiego.

Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Dominik Leżański w rozmowie z PAP zwraca uwagę, że wyłączenie z użytku wieloosobowych kwater uderzy studentów po kieszeni.

Pokoje jednoosobowe i dwuosobowe są droższe niż wieloosobowe, co może być wyzwaniem dla żaków: dla części z nich może nie starczyć miejsc, a innych - może na nie nie stać.

RadioZET.pl/PAP