Zamknij

Miliardowa inwestycja Micosoft w Polsce

05.05.2020 14:58
Microsoft zainwestuje w Polsce aż 1 mld dolarów. Na co?
fot. Paolo Bona/Shutterstock (ilustracyjne)

Miliard dolarów chce zainwestować w Polsce Microsoft. Projekt dotyczy budowy huba technologicznego, który ma obsługiwać cały region Europy Środkowo-Wschodniej.

  • Aż miliard dolarów zainwestuje w Polsce Microsoft
  • Umowa w tej sprawi została zawarta z Operatorem Chmury Krajowej (OChK)
  • Dzięki inwestycji powstanie w Polsce chmura obliczeniowa, która będzie obsługiwać Europę Środkowo-Wschodnią

W ramach umowy partnerstwa Operatora Chmury Krajowej (OChK) z Microsoft, w Polsce powstanie regionalny hub technologiczny, czyli pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej stworzony przez korporację - poinformował we wtorek OChK. - Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów - poinformował Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce

Mark Loughran

W co zainwestuje Microsoft?

Operator Chmury Krajowej ocenił, że umowa z Microsoft "otwiera kolejny rozdział w rozwoju budowanej w Polsce platformy, która zapewnia przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań chmury obliczeniowej oraz przyspiesza cyfrową transformację gospodarki".

Zobacz także

W ramach tej umowy, Microsoft uruchomi w Polsce swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Partnerstwo z Microsoft to ważny etap w rozwoju Chmury Krajowej. Przekonaliśmy największą obecnie firmę technologiczną na świecie do ważnej inwestycji w Polsce. Działając razem zwiększamy szanse na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej - ocenił Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

OChK dostarcza usługi w modelu multicloud dając klientom swobodę wyboru między wariantami adopcji rozwiązań chmurowych i oferując technologie, które najlepiej pasują do ich modelu biznesowego. Platforma chmurowa Azure i rozwiązania Microsoft 365 to świetne rozszerzenie naszej oferty

Michał Potoczek

OChK zaznaczył, że nowy region data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Dodał, że umożliwi on lokalny dostęp do pełnej oferty bezpiecznych usług w chmurze Microsoft.

OChK ocenił, że partnerstwo z Microsoft pozwala mu na dodatkową dywersyfikację oferty - rozszerza ją o rozwiązania platformy chmurowej Azure, m.in. usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, sztucznej inteligencji (AI) i Internetu rzeczy (IoT).

Dodał, że w ofercie OChK znajdą się także rozwiązania Microsoft 365, zapewniające dostęp do aplikacji zwiększających produktywność, dostępnych jako usługa w chmurze i dostarczanych jako część otwartej platformy wspierającej procesy biznesowe.

Operator zaznaczył, że już od momentu podpisania umowy Microsoft i OChK będą wspólnie wspierać przedsiębiorstwa i instytucje świadczące usługi doradcze, wdrożeniowe i opracowując projekty transformacyjne, na korzystnych rynkowo warunkach.

OChk wyjaśnił, że ważnym elementem inwestycji Microsoft w Polsce jest także "kompleksowy, wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy", który "będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy". Ocenił, że wzmacnianie kompetencji cyfrowych jest niezbędnym elementem skutecznej transformacji cyfrowej z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych.

Zobacz także

Operator Chmury Krajowej dodał, że partnerstwo z Microsoft to "kolejne strategiczne porozumienie zawarte przez Chmurę Krajową w ciągu półtora roku od ogłoszenia powołania spółki przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju".

Przypomniał, że we wrześniu 2019 r. podpisał umowę o strategicznym partnerstwie z Google, dzięki czemu w Polsce powstaje tzw. region Google Cloud czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Zaznaczył, że Chmura Krajowa jest dziś najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku.

Chmura obliczeniowa. Co to jest?

Operator wyjaśnił, że fundamentem działań Chmury Krajowej jest zaawansowane bezpieczeństwo cyfrowe.

OChK działa na podstawie prawa polskiego i zapewnia pełną zgodność regulacyjną, co ma szczególne znaczenie dla podmiotów, których działalność podlega specyficznym uwarunkowaniom prawnym, w tym dotyczącym lokalizacji danych

Marek Potoczek

Podkreślił, że chmura obliczeniowa jest dziś "niezbędnym elementem" procesu transformacji cyfrowej zarówno na poziomie poszczególnych firm, jak i całej gospodarki, bo "coraz więcej nowoczesnych technologii rozwija się wyłącznie w środowisku chmurowym".

"Technologia chmurowa ściśle wiąże wydatki z faktycznie wykorzystywanymi zasobami. Zapewnia skalowalność, zwiększa niezawodność i bezpieczeństwo środowiska IT. Wspiera wykorzystanie zwinnych metodyk i umożliwia automatyzację powtarzalnych procesów. Stosowanie podejścia cloud native, w którym zwinne aplikacje i systemy są rozwijane od podstaw w chmurze, przyspiesza implementację nowych projektów i proces ciągłego doskonalenia wdrożonych już rozwiązań" - wyjaśnił OChK w komunikacie.

RadioZET.pl/PAP