Zamknij

Michał Sołowow planuje zbudować pierwszą elektrownię atomową w Polsce

22.10.2019 07:02
Michał Sołowow, najbogatszy Polak, planuje budowę elektrowni atomowej w Polsce
fot. Ugis Riba/Shutterstock (ilustracyjne)

Polski chemiczny koncern Synthos, którego właścicielem jest najbogatszy Polak Michał Sołowow, planuje budowę w Polsce prywatnej elektrowni atomowej. Inwestycję ma realizować razem z japońsko-amerykańskim koncernem GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W tej sprawie podpisano porozumienie o współpracy w formie Memorandum of Understanding (MoU). To oznacza, że dokument jest zawarty pomiędzy firmami, ale jeszcze bez prawnego zatwierdzenia.

Kiedy może powstać pierwsza elektrownia atomowa w Polsce?

Jak podkreśliło GEH, polska firma Synthos jest zainteresowana niezawodnym, „dedykowanym” źródłem wolnej od emisji dwutlenku węgla energii elektrycznej, dlatego obie firmy zdecydowały się rozważyć potencjał budowy reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300 w Polsce.

Zobacz także

Według wiceprezesa GEH Jona Balla firma zaprojektowała reaktor w ten sposób, aby koszty energii były konkurencyjne do innych źródeł, takich jak gaz czy odnawialne źródła energii.

Jego zdaniem dla przemysłu, w którym koszty energii stały się „znaczącą barierą”, planowany reaktor atomowy będzie „przełomową innowacją”. GEH szacuje, że dzięki doświadczeniom firmy i użyciu sprawdzonej technologii pierwsze egzemplarze mogłyby ruszyć w 2028 roku.

– Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji (odejścia od gospodarki węglowej – przyp. red.) – ocenił Michał Sołowow, właściciel Synthosu, cytowany przez GEH.

Jak dodał, „użycie SMR do wytwarzania czystej energii zwiększy szanse na odejście od węgla i będzie miało pozytywny wpływ na nasz przemysł i państwo”.

Według najnowszego rankingu magazynu „Forbes” Sołowow jest najbogatszym Polakiem z majątkiem o wartości ponad 13,3 mld złotych.

Zobacz także

Jak działa planowany reaktor atomowy?

Synthos to producent m.in. kauczuków syntetycznych używanych np. do opon, półproduktu do wytwarzania styropianu, składników farb i lakierów oraz środków ochrony roślin. Wytwarza też surowce do produkcji tym materiałów. W sumie w zakładach spółki powstaje ok. 2 mln ton produktów i surowców rocznie.

BWRX-300 to ostatni projekt GEH – wspólny projekt amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR), które GE buduje od lat 50. ubiegłego stulecia. Ostatni istniejący przedstawiciel tej rodziny to ABWR z lat 90. XX wieku o mocy rzędu 1300 MW.

Zobacz także

Reaktory tego typu powstały w Japonii. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywne systemu bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW. Projekt ten został certyfikowany przez amerykański dozór jądrowy NRC, ale dotychczas nie zbudowano żadnego reaktora tego typu.

BWRX-300, zgodnie z zapewnieniami GEH, bazuje na certyfikowanych rozwiązaniach ESBWR, jest jeszcze bardziej uproszczony, a jednocześnie jest znacznie mniej kapitałochłonny. Firma szacuje, że koszt budowy 1 MW jest o 60 proc. niższy niż w innych projektach SMR.

GEH deklaruje, że przy seryjnej budowie BWRX-a koszt 1 kW powinien wynosić ok. 2 tys. dolarów, co miałoby być porównywalne z kosztami budowy i eksploatacji typowej elektrowni gazowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP