Zamknij

Będą zwolnienia w administracji. Dworczyk: trwają analizy

02.09.2020 09:49
Michał Dworczyk o zwolnieniach w administracji publicznej
fot. Piotr Molecki/East News

Planowana przez Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu ma „odchudzić” administrację publiczną. Ile osób straci pracę i kiedy zapadną pierwsze decyzje?

Zwolnienia w administracji publicznej są coraz bardziej prawdopodobne. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk w rozmowie z radiem TOK FM mówił o rządowych placach.

- W ciągu 2-3 tygodni powinno udać się przeprowadzić wszystkie analizy dotyczące zmniejszenia zatrudnienia w administracji rządowej - mówił Dworczyk.

Rekonstrukcja rządu i cięcia etatów

Michał Dworczyk w radiu TOK FM mówił o planowanej rekonstrukcji rządu. Dodał, że odchudzenie administracji publicznej to założenie ustawy antycovidowej i generowanie oszczędności w dobie kryzysu.

Jesteśmy na etapie konsultacji z poszczególnymi ministerstwami, chcemy dokonać wspólnie przeglądu merytorycznie z ekspertami, urzędnikami służby cywilnej. Przeanalizować gdzie jest jakieś miejsce na optymalizację, gdzie można zwiększyć efektywność działania 

- powiedział szef KPRM

Michał Dworczyk nie odpowiedział jednak na pytanie o skalę zwolnień. Dodał, że dopiero po analizie podejmowane będą decyzje w tej sprawie. Zdaniem polityka, taki przegląd ma zakończyć się w ciągu „2-3 tygodni”.

Zobacz także

Redukcje etatów mają nastąpić Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędach obsługujących organy administracji rządowej w województwie, jednostkach podległych i nadzorowanych przez premiera, ministra kierującego działem administracji rządowej lub wojewodę, a także np. w ZUS, KRUS czy NFZ.

Redukcja etatów w administracji rządowej ma wygenerować oszczędności w obliczu koronakryzysu. Poza zwolnieniami, nie przewiduje się także podwyżek w najbliższym czasie. Budżet na 2021 rok zakłada bowiem zamrożenie płac w budżetówce.

Zobacz także

RadioZET.pl/TOK FM/PAP