Zamknij

Miasta wyłączą światło w ramach protestu. O co chodzi w tej akcji?

01.12.2020 11:14
Świata na molo w Sopocie zgasną. O co chodzi w tej akcji?
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

W Warszawie, Sopocie, Lublinie, we Wrocławiu i innych miastach Polski we wtorek 1 grudnia lokalne władze wyłączą światło. To element akcji protestacyjnej samorządów.

Unijny budżet i polskie weto na arenie międzynarodowej oburzyło samorządowców. Lokalne władze przekonują, że środki z Unii Europejskiej stanowią istotną część finansów miast. Samorządowcy nie zgadzają się ponadto na cięcia ich udziałów we wpływach z podatków dochodowych.

Na znak protestu w wielu polskich miastach 1 grudnia zgaśnie światło. „PIT z budżetu państwa dla mieszkańców, środki z Unii Europejskiej dla mieszkańców bo inaczej…. Pozostaje nam tylko ciemność” – głosi hasło na banerze promującym akcję.

Na znak protestu wyłączą światło. O co chodzi w tej akcji?

W ramach protestu samorządów wyłączymy iluminację kilku miejsc - symbolicznie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa” – napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dodał, że w wielu miastach w całej Polsce symbolicznie zgasną światła w proteście „przeciw rosnącej finansowej presji wywieranej na lokalne budżety przez rząd.”

Samorządowcy sprzeciwiają się także procedowanej w parlamencie ustawie, która - jak tłumaczą włodarze polskich miast - pozbawia jednostki samorządu terytorialnego części udziałów we wpływach z tytułu PIT i CIT.

Główne źródło dochodów gmin to udział w podatkach, w tym przede wszystkim PIT. Każda kolejna zmiana, która odbiera nam w praktyce pieniądze z tego podatku oznacza, że czegoś nie będziemy mogli zrobić dla gdańszczanek i gdańszczan 

prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Sprzeciw dotyczy też polskiego weta ws. budżetu UE. Mowa o unijnym mechanizmie wiążącym dostępu do pieniędzy z UE z kwestią praworządności, czemu sprzeciwiły się Polska i Węgry. Mateusz Morawiecki i Viktor Orban zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027, którego istotnym elementem jest też tzw. fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa.

Wtorkowa akcja wyłączenia symbolicznie świateł zainicjowana przez stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski" odbywa się pod hasłem "Pozostaje nam tylko ciemność".

W Warszawie w nocy z 1 na 2 grudnia zgasną światła podświetlające mosty: Śląsko-Dąbrowski, Gdański, Poniatowskiego, Siekierkowski, Świętokrzyski. Nie będzie działać także oświetlenie wiaduktu Markiewicza i iluminacja ciągu drzew w Al. Ujazdowskich.

Będziemy dbali o to, by głos samorządów był w całej Europie słyszalny, żeby wszyscy wiedzieli, że jest stanowisko inne niż rządu, że jest stanowisko większości z nas, którzy popierają zakończenie negocjacji budżetowych i zadbanie o to, by te nowe instrumenty mogły funkcjonować 

Rafał Trzaskowski

Do protestu przyłączyły się m.in. Gdańsk, Białystok, Lublin, Wrocław, Katowice, Izabelin, Elbląg, Pruszcz Gdański, Gliwice, Kołobrzeg, Łomianki, Warszawa i kilkadziesiąt innych miast.

Zobacz także

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni w wybranych miejscach zgasną światła. - Rząd systematycznie odbiera nam środki, do tego dochodzi pomysł wetowania budżetu unijnego. Postanowiliśmy ostrzec, że te działania mogą doprowadzić do tego, że będziemy musieli wyłączyć światło - mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

We wtorek o godzinie 17 zgasną lampy oświetlające najdłuższy, drewniany pomost w Europie – sopockie molo. Ponadto, wyłączone zostanie oświetlenie budynku urzędu miasta i tzw. podkowy przed magistratem. Światła zostaną wyłączone także na najważniejszych obiektach Gdańska. O 18 na godzinę wyłączone zostaną iluminacje na budynku Nowego Ratusza oraz fontannie Neptuna. Tego dnia w ogóle nie zostanie włączone oświetlenie eksponujące Bazylikę Mariacką, Katownię, Ratusz Staromiejski, Kościół Św. Katarzyny, Kościół Św. Brygidy, pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także napis "GDAŃSK" na Ołowiance. Do akcji dołącza też Gdynia, która w akcie protestu zgasi światła na skwerze Kościuszki i al. Jana Pawła II. Ciemność będzie trwać przez godzinę. Zgasną latarnie, które na co dzień rozświetlają ciąg pieszy od pomnika Polski Morskiej aż do Akwarium Gdyńskiego.

RadioZET.pl/PAP