Zamknij

Od 1 września jeszcze więcej gmin wprowadzi bezpłatne przejazdy dla uczniów

Olga Papiernik
28.08.2018 16:20
dzieci
fot. Reporters / GYS/REPORTER/east news

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z 13 gmin, wchodzących w skład Metropolii Krakowskiej, będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji zbiorowej w trakcie nadchodzącego roku szkolnego. We wtorek przedstawiciele samorządów podpisali porozumienie w tej sprawie.

Obecnie z bezpłatnych przejazdów autobusami i tramwajami mogą korzystać w czasie roku szkolnego uczniowie podstawówek i gimnazjów w stolicy Małopolski. Od 1 września dołączą do nich uczniowie z Czernichowa, Kocmyrzowa-Luborzycy, Liszek, Michałowic, Mogilan, Niepołomic, Skawiny, Świątnik Górnych, Wieliczki, Wielkiej Wsi, Zabierzowa oraz Zielonek.

Jak przypomniał we wtorek Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa i członek zarządu stowarzyszenia Metropolia Krakowska, rozmowy na temat ujednolicenia zasad korzystania z komunikacji publicznej wykonywanej przez pojazdy Komunikacji Miejskiej w Krakowie (KMK) dla uczniów na terenie Krakowa i ościennych gmin trwały od zeszłego roku. - Teraz takie same zasady będą obowiązywały w 13 gminach Metropolii - zaznaczył.

Roman Ptak, burmistrz Niepołomic i członek zarządu MK ocenił, że porozumienie dotyczące bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży to kolejny efekt dobrej współpracy samorządów tworzących Metropolię Krakowską. - To dobra wiadomość dla uczniów i ich rodziców. Porozumienie pozwoli też wypracować nam korzystne rozwiązania na przyszłość - zaznaczył.

Zobacz także

Porozumienie zawarto na okres roku szkolnego 2018/2019. Według szacunków stowarzyszenia do bezpłatnych przejazdów będzie uprawnionych około 25 tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy uczęszczają do szkół na terenie swoich gmin lub innych gmin wchodzących w skład porozumienia.

Bezpłatne przejazdy będą przysługiwać uczniom wyłącznie w trakcie roku szkolnego - od września do czerwca, z wyłączeniem dwóch miesięcy wakacji. Żeby z nich skorzystać wystarczy okazać ważną legitymację szkolną. Koszty wprowadzania ulgi szacowane są na około 1,2 mln zł rocznie i zostaną zrekompensowane przez gminy, które wprowadziły bezpłatną komunikację.

Według danych przedstawionych przez Trzmiela, komunikacja miejska w Krakowie utrzymuje obecnie 65 linii aglomeracyjnych zwykłych, trzy przyspieszone i osiem nocnych.

PAP/Rafał Grzyb/OP