Zamknij

Metawersum, czyli internet przyszłości. Facebook inwestuje i ogłasza rekrutację

19.10.2021 12:47
Facebook rekrutuje
fot. Jennie Book/shutterstock

Facebook ogłosił plan stworzenia internetu przyszłości, czyli tzw. metawersum. Plany korporacji wiązać się będą z poszukiwaniem dodatkowych rąk do pracy, i to na terenie UE.

Facebook planuje dużą inwestycję pod hasłem metawersum (ang. metaverse). Co oznacza ten termin? Korporacja definiuje to słowo jako nowy aspekt połączonych, wirtualnych doświadczeń z wykorzystaniem technologii i tzw. rozszerzonej rzeczywistości.

Twórcy metaverse chcą zmienić charakter naszej obecności w sieci.  Jak czytamy w komunikacie cyfrowego giganta „interakcja online może ułatwić relacje w codziennym życiu, a metaverse może odblokować nasze możliwości”.

Metawersum, czyli internet przyszłości. Facebook inwestuje i szuka specjalistów

Facebook deklaruje, że tak jak internet nie ma jednego właściciela, tak i metaverse będzie dobrem wspólnym. Firma chce zatrudnić 10 tys. osób w całej UE w ciągu najbliższych 5 lat.

Szef Facebooka Mark Zuckerberg od lat mówił o idei polegającej na zacieraniu granicy między światem rzeczywistym a wirtualnym. W metawersum np. dzięki specjalnym okularom możliwa będzie interakcja porównywalna do tej w świecie rzeczywistym.

PAP przypomina, że Facebook podjął pierwsze kroki w tym kierunku w 2014 roku. Wówczas korporacja przejęła firmę Oculus produkującą gogle wirtualnej rzeczywistości.

Amerykańska prasa mówi jednak, że kampania na rzecz rozwoju nowej koncepcji wirtualnej rzeczywistości jest próbą naprawienia wizerunku Facebooka w obliczu niedawnych skandali. Byli pracownicy korporacji mieli ujawnić strategię firmy, która ich zdaniem zdawała sobie sprawę ze szkodliwego wpływu tego medium społecznościowego na psychikę użytkowników.

 RadioZET.pl/PAP