Zamknij

Wielka awaria Facebooka. 3 mld użytkowników bez dostępu do social mediów

04.10.2021 18:06
Awaria Facebooka
fot. Dinendra Haria / WENN/agefotostock/East News

Facebook, Messenger, Instagram, i WhatsApp nie działały. To problem globalny, z którym technologiczny gigant Marka Zuckerberga nie mógł sobie poradzić przez kilka godzin.

Awaria Facebooka, Messengera, Instagrama i aplikacji WhatsApp. Serwis Downdetector.pl, który informuje o problemach technicznych aplikacji, odnotował gwałtowny wzrost zgłoszeń użytkowników.

Tuż po godzinie 17:00 w poniedziałek 4 października kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne. Strona główna na Facebooku nie aktualizowała się, a wiadomości w komunikatorze nie dochodziły.

Awaria Facebooka, Messengera, Instagrama i WhatsAppa

„Nic się nie ładuje, nie można dodać relacji” – piszą w serwisie DownDetector użytkownicy Instagrama. Awarię odnotowała też aplikacja WhatsApp – użytkownicy nie mogli wykonywać połączeń ani komunikować się na czacie.

Awaria facebooka
fot.

Downdetector

Facebook i Messenger również nie działały. Z danych DownDetector wynika, że mieliśmy do czynienia nie tylko z ogólnopolską, ale i globalną awarią. Według agencji EFE, na którą powołuje się PAP,  trudności z dostępem do serwisów zaobserwowano w USA, Meksyku, Francji, Rumunii, Norwegii, Gruzji, Grecji i innych krajach.

„Zdajemy sobie sprawę, że niektóre osoby mają problemy z dostępem do naszych aplikacji. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem normalnego funkcjonowania stron i przepraszamy za wszelkie niedogodności” – czytamy we wpisie Facebooka zamieszczonym na Twitterze.   

Aplikacje Instagram, Messenger i WhatsApp także za pośrednictwem Twittera poinformowały o awarii. Jak czytamy, technicy przez kilka godzin pracowali nad rozwiązaniem problemu.  

AKTUALIZACJA: Tuż po północy serwisy społecznościowe znów zaczęły działać. "Ciężko pracowaliśmy nad przywróceniem dostępu do naszych aplikacji i usług i z przyjemnością informujemy, że teraz wracają do normalnego funkcjonowania. Dziękujemy za wyrozumiałość" - czytamy w komunikacie Facebooka. 

Jak podał na Twitterze ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Brian Krebs, powołując się na źródła w Facebooku, awarię spowodowało błędne uaktualnienie protokołu BGP, systemu sterującego ruchem w internecie.
"Uaktualnienie zablokowało możliwość zdalnych użytkowników do usunięcia zmian, a osoby z fizycznym dostępem nie miały dostępu do sieci. Więc uniemożliwiło to obu stronom naprawienie tego" - napisał Krebs.
Awaria była największą i najszerszą dotąd w historii Facebooka. Odcięła nie tylko ponad 3 mld użytkowników, ale też firmy polegające na usługach i aplikacjach korporacji.

RadioZET.pl/PAP