Zamknij

Messenger i Instagram z nowym trybem. Na czym polega Vanish Mode?

13.11.2020 18:11
Messenger i Instagram z nowym trybem. Na czym polega Vanish Mode?
fot. Facebook/mat. prasowe

Facebook i Instagram wprowadził nowy rodzaj znikających wiadomości. Na czym polega zmiana i jak można skorzystać z debiutującej funkcji?

Vanish Mode to nowość w komunikatorze Messenger i portalu społecznościowym Instagram. Obydwa są własnością Facebooka, a regularnie korzysta z nich nawet 2 mld użytkowników na całym świecie.

Nowa funkcja umożliwi użytkownikom uruchomienie trybu, w ramach którego wszystkie wiadomości tekstowe, zdjęcia, nagrania, wiadomości głosowe, a nawet emotikony przesyłane pomiędzy użytkownikami w ramach prywatnych rozmów, będą automatycznie kasowane po tym, jak zostaną odebrane i po tym, jak uczestnicy opuszczą czat.

Facebook i Instagram z nową funkcją

Jak informuje Facebook, uruchomienie funkcji znikających wiadomości będzie jedynie możliwe pomiędzy użytkownikami, którzy są już połączeni w ramach serwisu, zaś trybu nie będzie można wybrać przy wysyłaniu wiadomości do obcych osób.

Zobacz także

Vanish Mode nie będzie funkcją domyślną, ale będzie musiał zostać uprzednio aktywowany. Opcję będzie można uruchomić także podczas już trwającej konwersacji. Przy pierwszym włączeniu Vanish Mode, internautom wyświetli się ekran z instrukcjami dotyczącymi jego funkcjonowania. Znikające wiadomości będzie też można w każdej chwili wyłączyć, w tej sytuacji wystarczy kliknąć przycisk "wyłącz Vanish Mode" znajdujący się u góry ekranu.

W momencie kiedy tryb znikających wiadomości zostanie uruchomiony, aplikacja przejdzie w tryb ciemny, żeby zasygnalizować uczestnikom rozmowy zmianę. - Nowa aktualizacja Messengera i Instagrama pozwoli cieszyć się rozmowami ze znajomymi, bez zapisywania przesłanych treści w historii czatu. Od teraz w formie znikających wiadomości można wysyłać sobie nawzajem memy, GIF-y, naklejki oraz reakcje - przekazała Martyna Kurkowska z biura prasowego Facebooka.

Zobacz także

Facebook poinformował, że w ramach zabezpieczeń, użytkownicy będą otrzymywać powiadomienia w sytuacji, jeśli jeden z uczestników czatu zrobi zrzut ekranu fragmentu rozmowy. Firma zachęca także użytkowników do raportowania nadużyć z wykorzystaniem znikających czatów - w sytuacji, kiedy taka rozmowa zostanie zgłoszona, wiadomości będą dostępne do wglądu jeszcze przez 1 godzinę po zniknięciu. Da to moderatorom Facebooka możliwość zweryfikowania przekazanych treści i podjęcia ewentualnych działań.

W tej chwili nowa funkcjonalność dostępna jest w aplikacji Messenger w USA, Kanadzie, Meksyku, Peru i Bangladeszu, w najbliższych dniach zostanie także udostępniona na Instagramie w Kanadzie, Argentynie, Chile, Peru. Niebawem opcja wejdzie także do innych państw.

Jako pierwszy znikające wiadomości udostępnił swoim użytkownikom komunikator Snapchat, z którym Facebook rywalizuje. Funkcję taką testuje również Twitter, zapowiedział, że wkrótce umożliwi użytkownikom swojej platformy nadawanie krótkich wiadomości tekstowych, graficznych i wideo, które będą widoczne w serwisie jedynie przez 24 godziny.

RadioZET.pl/PAP