Zamknij

Medycy chcą wyższych płac. Rzecznik MZ: podwyżki nie uleczą systemu

16.09.2021 16:26
Dlaczego politycy nie godzą się na podwyżki dla medyków
fot. PAP/Piotr Nowak

Rząd znajduje kolejne argumenty, by nie zwiększać pensji pracownikom ochrony zdrowia. Resort mówił już o konieczności zwiększenia stawki VAT, by sfinansować podwyżki. Teraz rzecznik MZ dodaje, że wyższe pensje „nie uleczą systemu”.

Medycy, którzy na początku miesiąca rozpoczęli protest przed kancelarią premiera, domagają się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, poprawy warunków pracy i wzrostu wynagrodzeń.

Rząd uznaje jednak postulaty pracowników ochrony zdrowia za „nierealne” i zaskakuje kolejnymi argumentami.

Rzecznik resortu zdrowia: podwyżki dla medyków nie uzdrowią systemu

Spór na linii pracownicy ochrony zdrowia-rząd jest otwarty. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi wprost: postulaty medyków są nierealne i zbyt kosztowne. Szef resortu wyliczył, że spełnienie wszystkich oczekiwań strajkujących lekarzy, pielęgniarek i ratowników pochłonęłoby z budżetu ponad 100 mld zł.

- To tak, jakbyśmy podwyższyli VAT z 23 do 36 proc. – przekonywał minister. Zainspirowani tokiem myślenia polityka sprawdziliśmy, ile pieniędzy można by było zyskać, likwidując 500 plus. Z obliczeń wynika, że oszczędności pozwoliłyby obniżyć VAT do 18 proc.

Źródeł finansowania podwyżek dla medyków, którzy często zarabiają niewiele powyżej minimalnej pensji, jest wiele. Jednak nie to może być przeszkodą. Jak mówił dla TVN24 rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz „wzrost pensji nie uleczy ochrony zdrowia”. Dodał, że same podwyżki oczekiwane przez medyków pochłonęłyby 65 mld zł, a to połowa budżetu przeznaczonego na cały sektor ochrony zdrowia.

 Jeżeli ktoś mówi, że chce połowę budżetu na ochronę zdrowia już dziś przeznaczyć na same podwyżki wynagrodzeń to jest to mrzonka 

Wojciech Andrusiewicz

Dodał, że resort mówi o wzroście nakładów na ochronę zdrowia w najbliższych pięciu latach w granicach 80 mld zł. - Jest to pierwsze tak duże zwiększenie budżetu. Jeszcze w 2015 roku nakłady na ochronę zdrowia wynosiły 74 mld zł. W tym roku to 120 mld zł. Czy naprawdę druga strona nie obserwuje tu żadnych zmian- pytał Andrusiewicz.

RadioZET.pl/PAP