Zamknij

McDonalds otwiera restauracje. Jakie zasady panują w lokalach?

22.05.2020 15:48
McDonalds. Otwarcie restauracji. Jakie zasady panują w lokalach
fot. Shutterstock/Gargantiopa (ilustracyjne)

Od 18 maja przedsiębiorcy z branży gastronomicznej mogli wznowić działalność. Sieć restauracji McDonalds poinformowała o stopniowym otwieraniu lokalów. Będą jednak ograniczenia.

W ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki od 18 maja działalność mogą wznowić właściciele barów i restauracji. Warunkiem jest jednak przestrzeganie wytycznych sanepidu.

Wszystkie restauracje McDonald’s niebawem będą otwarte. Sieć poinformowała, że od poniedziałku 18 maja stopniowo otwiera lokale i zapewnia, że dba o bezpieczeństwo klientów.

McDonalds. Jakie zasady panują w restauracji?

Sieć poinformowała, że otwiera swoje placówki zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. „McDonald’s wypracował dodatkowe standardy bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby goście i pracownicy restauracji byli bezpieczni” – czytamy w komunikacie.

Do tej pory sieć otworzyła kilkadziesiąt lokali. Cały czas dostępna jest sprzedaż na wynos dzięki usłudze McDrive i McDelivery z dostawą do domu.

Zobacz także

Jakie zasady panują w już otwartych dla klientów lokalach? Przed wejściem do restauracji, przy kiosku do składania zamówień oraz w toaletach udostępnione zostały płyny do dezynfekcji rąk. W lokalach McDonalds znajdują się oznaczenia przypominające o zachowaniu 2-metrowego dystansu między klientami.

Wszystkie powierzchnie wspólne podlegają częstemu myciu i dezynfekcji. Ponadto w dalszym ciągu obowiązuje Bezdotykowy Proces Obsługi zamówień. Pracownicy restauracji stosują środki ochrony osobistej, takie jak maseczki i rękawiczki, a stanowiska kasjerskie są zabezpieczone specjalną osłoną
 z pleksi 

– czytamy w komunikacie

Wytyczne dla właścicieli restauracji

Placówki gastronomiczne mogą wznowić działalność pod warunkiem przestrzegania zaleceń rządowych. Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i przedstawicielami branży gastronomicznej, przygotowało wytyczne do funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii.

  • Kluczowym zaleceniem jest zachowanie bezpiecznej odległości i środków higieny dla gości. Przedsiębiorcy działający w branży zobowiązani są  regularnie dezynfekować powierzchnie w restauracjach i kawiarniach z miejscami do siedzenia.

Zobacz także

  • Klienci stojący w kolejce do kas powinni zachować 2-metrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu. Dozowniki z płynem do dezynfekcji mają się znajdować w obszarze sali jadalnej i przy wyjściu z lokalu.
  • Właściciele restauracji muszą też pilnować liczby klientów przebywających w lokalu. Kucharze i kelnerzy zobowiązani są nosić maseczki i rękawiczki. Po wyjściu gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.

RadioZET.pl/mat.pras