Zamknij

McDonalds wprowadza papierowe słomki w polskich lokalach

23.01.2020 14:23
McDonalds wprowadza w Polsce papierowe słomki do napojów
fot. Diana Vucane/Shutterstock (ilustracyjne)

McDonald's, sieć lokali fast food, wycofała ze swoich polskich restauracji plastikowe słomki do napojów. Dla klientów pojawią się również nowe opakowania na lody McFlurry oraz patyczki do balonów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, od czwartku 23 stycznia we wszystkich ponad 440 lokalach McDonald's w Polsce wycofano dotychczasowe, plastikowe słomki do napojów. Zmiana dotyczy również kubków do lodów McFlurry oraz patyczki do nadmuchanych balonów.

- Papierowe słomki, nowe kubki do lodów McFlurry i patyczki do balonów to dopiero początek - podkreśliła Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald's Polska, cytowana przez portal.

Zobacz także

Wiemy, że jeszcze dużo pracy przed nami. Dobre rozwiązania, możliwe do wdrożenia w naszej skali, wymagają czasu. Intensywnie nad nimi pracujemy. Już wkrótce w restauracjach wdrożymy kolejne zmiany przyjazne środowisku

Anna Borys-Karwacka

Papierowe słomki dłużej nie namakają 

McDonald's zapewnia, ze nowe papierowe słomki do napojów będą bardziej wytrzymałe, niż te stosowane dotychczas w innych krajach. Polska jest pierwszym państwem, gdzie sieć fast food wprowadza nowe rozwiązanie.

Mają one pozostawać w wodzie nawet przez 5,5 godziny bez namakania - dwa razy dłużej niż poprzednia wersja. Słomki oraz ich opakowania są wykonane w 100 proc. z papieru certyfikowanego przez PEFC.

Papierowe słomki w McDonalds
fot. McDonalds

Zobacz także

- Produkty z tym oznaczeniem wspierają odpowiedzialną gospodarkę leśną - wskazała Agnieszka Czarnecka, menadżer ds. zakupów McDonald's Polska, cytowana przez Wirtualnemedia.pl.

W lokalach McDonald's rocznie zużywanych jest 160 milionów słomek, 23 miliony kubeczków McFlurry oraz 3,5 miliona patyczków do balonów.

Z kolei Tomasz Kurpiewski, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju McDonald's Polska podkreślił, że nowe papierowe słomki w 100 proc. nadają się do recyklingu.

Już teraz w większości naszych lokali znajdują się kosze umożliwiające segregację śmieci. Zmiana opakowań oraz technologie stosowane przez recyclerów umożliwiają nam stopniowe zamykanie obiegu i przetwarzanie odpadów na przykład na ręczniki papierowe

Tomasz Kurpiewski

Sieć lokali fast food dała sobie czas do 2025 roku, aby zupełnie wyeliminować plastik i zstąpić go materiałami nadającymi się w pełni do recyklingu. 

Wirtualnemedia.pl przypomniały, że wprowadzenie papierowych słomek do napojów wywołał sprzeciw części klientów McDonald's w Wielkiej Brytanii. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało w ubiegłym roku petycję o przywrócenie plastikowych słomek, które są bardziej komfortowe w użytku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl