Zamknij

Wyciek danych w McDonalds? Jest oświadczenie sieci

07.08.2020 17:22
McDonalds i potencjalny wyciek danych. Co się stało
fot. Shutterstock/8th.creator (ilustracyjne)

Sieć McDonalds straciła kontrolę nad danymi tysięcy pracowników zatrudnionych w polskich restauracjach. Powodem było „omyłkowe umieszczenie kopii bazy danych w nieprzeznaczonym do tego folderze”.

Nieostrożne administrowanie danymi pracowników i szybka reakcja McDonalds. Sieć przyznaje się do błędu i wydaje oświadczenie w sprawie potencjalnego wycieku danych.

Dane personalne, numery PESEL, informacje o formie zatrudnienia pracowników zatrudnionych od maja 2014 roku do stycznia 2019 roku mogły dostać się w niepowołane ręce. Co właściwie się stało?

Potencjalny wyciek danych w McDonalds. Sieć przyznaje się do błędu

Sieć McDonalds w najnowszym komunikacie informuje, że w lipcu otrzymała zgłoszenie o potencjalnym naruszeniu danych osobowych polegającym na nieuprawnionym dostępie do informacji zawartych w narzędziu do wyświetlania grafików pracy.

Zobacz także

W pliku znajdowały się dane personalne, numer PESEL, informacja o formie zatrudnienia i godzinach pracy, a także o stanowisku pracy i danych dotyczących nieobecności.

 Sytuacja była spowodowana nieprawidłowym, omyłkowym umieszczeniem kopii bazy danych narzędzia do wyświetlania grafików pracy w publicznym folderze

– informuje sieć

Firma podkreśla, że niezwłocznie przystąpiła do zabezpieczenia danych oraz wyeliminowania możliwości dostępu do nich. Spółka informuje też o trwającym audycie w firmie, sprawę bada także Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Na chwilę obecną nie mamy żadnych sygnałów, że wskazane powyżej dane zostały gdzieś upublicznione lub są wykorzystywane przez osobę niepowołaną 

– stwierdza firma

W komunikacie firmy czytamy, że pracownicy zostali poinformowani o tym incydencie.

- Pragniemy podkreślić, że potencjalne naruszenie nie dotyczy danych gości McDonald’s.Ubolewamy, że doszło do tej sytuacji i jednocześnie zapewniamy, że we współpracy z agencją 24/7 Communication obsługującą nas w zakresie narzędzia, dokonaliśmy wszelkich niezbędnych kroków, aby zabezpieczyć dane pracowników – czytamy w komunikacie.

RadioZET.pl/mat.pras