Zamknij

Mbank pójdzie na sprzedaż. Niemiecki właściciel ogłosił swoje plany

21.09.2019 10:10
Mbank na sprzedaż. Kiedy? Commerzbank ogłosił nową strategię
fot. Lukasz Wrobel/Shutterstock (ilustracyjne)

MBank, czwarty największy bank w Polsce pod względem aktywów, może zostać sprzedany. Poinformował o tym w piątek Commerzbank, większościowy udziałowiec mBanku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

MBank, który obsługuje konta ponad 5,6 mln klientów detalicznych, czeka prawdopodobnie zmiana właściciela.

Potwierdził to w piątek w komunikacie zarządu spółki mBank po informacji Commerzbanku o nowej strategii. Niemiecki bank posiada obecnie około 69,33 proc. akcji w kapitale zakładowym polskiego banku.

Zobacz także

"Zgodnie z treścią Komunikatu, projekt strategii przewiduje m.in. zbycie posiadanego przez Commerzbank większościowego pakietu akcji spółki (mBank - przyp. red.). Potencjalne zbycie akcji spółki byłoby uzależnione od uzyskania wymaganych zgód regulacyjnych. W Komunikacie Commerzbank informuje, że projekt strategii nie został jeszcze przyjęty przez zarząd ani radę nadzorczą Commerzbank" - napisano w komunikacie. 

Polskie spółki kupią mBank?

Projekt strategii "Commerzbank 5.0" ma być omawiana przez zarząd niemieckiego banku podczas posiedzenia 25 i 26 września.

Zobacz także

Do informacji o możliwej sprzedaży mBanku na Twitterze odniósł się Paweł Borys, prezes grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). 

"W związku z licznymi pytaniami dziennikarzy i inwestorów o mBank, informuje, że Grupa PFR nie prowadzi żadnych analiz, ani rozmów na temat ewentualnych przejęć instytucji finansowych. Przepraszam, że muszę rozczarować, bo zapewne byłby to świetny news" - napisał Borys.

Również dwa największe polskie banki - Pekao SA i PKO BP - odmówiły komentarza w sprawie ewentualnych planów przejęcia mBanku - podał portal TVN24BiS.pl.

Co to jest mBank?

Jego początki sięgają 1986 roku, kiedy jeszcze komunistyczne władze Polski zdecydowały się na uruchomienie Banku Rozwoju Eksportu (BRE Bank). Od lat 90. ubiegłego wieku ściśle współpracował z niemieckim Commerzbankiem. Najpierw w 1994 roku zawarto umowę o współpracy strategicznej, a w kolejnych latach inwestor z zachodniej granicy zwiększał swoje udziały. 

Marka mBank pojawiła się w 2000 roku jako bank internetowy. Trzynaście lat później doszło do ujednolicenia BRE Banku i mBanku w jedną instytucję finansową.

Obecnie mBank jest czwartym największym w Polsce bankiem pod względem aktywów. Posiada 5,6 mln klientów detalicznych i 25 tys. bankowości korporacyjnej.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl