Zamknij

Handlowali samochodami i tworzyli karuzelę VAT. Straty Skarbu Państwa to ok. 10 mln zł rocznie

Olga Papiernik
29.08.2018 10:05
samochód
fot. Alessio Lin on Unsplash

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego zlikwidowali siatkę podmiotów handlujących samochodami i tworzących karuzelę VAT. Szacunkowe straty Skarbu Państwa z nielegalnej działalności sięgały 10 mln zł rocznie.

Ujawnianie i likwidowanie karuzeli podatkowych jest naszym priorytetem, dlatego ścigamy zarówno ich organizatorów jak i uczestników zwanych „słupami”. Za znikającymi firmami stoją konkretni ludzie, których odpowiedzialność za oszustwa podatkowe jest przez nas coraz skuteczniej egzekwowana - skomentował dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

Proceder polegał na zakładaniu tzw. firm - słupów. Firmy te sprowadzały z zagranicy luksusowe samochody, opłacały podatek akcyzowy, następnie sprzedawały auta docelowym klientom. Po wystawieniu faktury, firma - słup znikała nie deklarując i tym samym nie odprowadzając należnego podatku VAT.

Należy dodać, że oszustwo rozpoczynało się już w momencie opłaty podatku akcyzowego, gdzie zaniżane były deklarowane wartości samochodów. Dlatego samochody sprzedawane były po niższych cenach, co dodatkowo powodowało poważne zachwianie konkurencyjności rynkowej i tym samym straty dla uczciwych przedsiębiorców.

Firmy biorące udział w procederze, funkcjonowały na terenie województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, pomorskiego i opolskiego. Funkcjonariusze KAS z Mazowsza, przeszukali ponad 40 miejsc, w których prowadzona była nielegalna działalność oraz zajęli osiem luksusowych samochodów o wartości rynkowej prawie 3 milionów złotych.

- Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Śledczy przewidują, że jest rozwojowa  - poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska.

PAP/OP