Zamknij

Mąż Teresy Czerwińskiej pracował w spółkach powiązanych ze Skarbem Państwa

Piotr Drabik
29.05.2019 12:49
Mąż Teresy Czerwińskiej pracował w spółkach powiązanych ze Skarbem Państwa
fot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER/East News

Małżonek minister finansów zasiadał w dwóch radach nadzorczych spółek pośrednio kontrolowanych przez Skarb Państwa. Według „Dziennika Gazety Prawnej” Bogumił Czerwiński wcześniej nie miał doświadczenia w kierowaniu ani nadzorowaniu takich podmiotów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Według gazety Bogumił Czerwiński do rady nadzorczej PFR Ventures został powołany 24 listopada 2017 roku.

To spółka-córka Polskiego Funduszu Rozwoju, realizującego Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, sygnowaną przez premiera Mateusza Morawieckiego. Dokładnie PFR Ventures zajmuje się wsparciem start-upów i jest tzw. funduszem funduszy, czyli inwestuje w inne tego typu podmioty.

Zobacz także

Mąż Teresy Czerwińskiej znalazł się również w radzie nadzorczej spółki Euro-Eko z Mielca. Pośrednio jest ona związana ze Skarbem Państwa.

Wszystkie udziały w niej ma Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych Spółek ARP (FIZAN Spółek ARP). Znajduje się on w PFR TFI, ale jego portfelem inwestycyjnym, czyli m.in. udziałami i akcjami spółek, zarządza IDA Management. To kolejna spółka-córka, w której 100 proc. udziałów ma Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). 

„DGP” podkreślił, że zarówno PFR, jak i ARP są nadzorowane przez szefa rządu. Po pytaniach zadanych przez dziennikarzy Bogumił Czerwiński miał zrezygnować z zasiadania w radzie nadzorczej PFR Ventures.

– W PFR nie było wiedzy, że został miesiąc temu powołany do kolejnej rady i znów w spółce, która pośrednio jest kontrolowana przez państwo – podał informator cytowany przez dziennik.

Zobacz także

Mąż minister finansów: spełniam wymagania

Obie spółki, w których zasiadał małżonek Czerwińskiej, podlegają kontroli Krajowej Administracji Skarbowej, nad którą nadzór sprawuje szef resortu finansów.

W chwili powołania Bogumiła Czerwińskiego do rady nadzorczej PFR Ventures pani Teresa Czerwińska nie pełniła funkcji ministra finansów, a w szczególności nie nadzorowała departamentu audytu środków publicznych. Departament ten jest samodzielnym organem administracji w ramach Krajowej Administracji Skarbowej podlegającej sekretarzowi stanu w MF” – wskazał w odpowiedzi PFR.

Sam zainteresowany tłumaczył w rozmowie z dziennikiem, że miał odpowiednie doświadczenie do pracy w radach nadzorczych.

– Spełniam wymagane przepisami prawa wymogi formalne związane z pracą w organach nadzoru spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednocześnie uważam, że dotychczasowy dorobek naukowy oraz praca zawodowa w instytucjach finansowych uzasadniają […] moją dodatkową aktywność zawodową w tych organach – powiedział Bogumił Czerwiński, cytowany przez „DGP”.

Według nieoficjalnych informacji minister finansów Teresa Czerwińska ma podać się do dymisji przy okazji planowanej rekonstrukcji rządu. Jest ona związana z wyborem do Parlamentu Europejskiego ministrów i wiceministrów rządu PiS.

Od kilku miesięcy Czerwińska była skonfliktowana z premierem Mateuszem Morawieckim m.in. z powodu nowych transferów socjalnych w ramach nowej piątki PiS.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD