Zamknij

Matury. Absolwenci po egzaminie dojrzałości chcą wyjechać ze swoich miast

Piotr Drabik
06.05.2019 16:00
Matury 2019. Większość absolwentów planuje wyjechać na studia do innego miasta
fot. PAP/Lech Muszyński (ilustracyjne)

Aż 70 proc. maturzystów planuje wyjechać na studia do innego miasta. Do najpopularniejszych kierunków należy Warszawa, Kraków i Wrocław - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Matury, które rozpoczęły się w poniedziałek, potrwają do 25 maja. Egzamin dojrzałości w tym roku zdaje ponad 269 tys. abiturientów. O tym, jakie wybory dokonują absolwenci liceów i techników po maturze, sprawdził Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Jakie plany mają maturzyści?

Okazało się, że aż 92 proc. maturzystów planuje kontynuować naukę. Zdecydowana większość - 70 proc. - chce studiować poza miejscem zamieszkania. 

Wybory maturzystów po egzaminie dojrzałości

Najpopularniejsze kierunki to Warszawa (21 proc.), Kraków (15 proc.), Wrocław (13 proc.) i Poznań (10 proc.). 

Z kolei 24 proc. maturzystów chce kontynuować naukę w miejscu zamieszkania, a 3 proc. za granicą. Zaledwie 5 proc. absolwentów liceów i techników nie chce dalej się uczyć. 

- Duże aglomeracje miejskie cieszą się największym zainteresowaniem, bo z jednej strony są renomowanymi ośrodkami akademickimi, a jednocześnie są w stanie zapewnić dostęp do chłonnego i atrakcyjnego rynku pracy, który jest dostępny zaraz po ukończeniu edukacji – komentowała Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Wybory maturzystów po egzaminie dojrzałości

- Z naszych badań wynika, że obecnie do najpopularniejszych uczelni należą  Uniwersytety Warszawski, Jagielloński, Wrocławski i Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - dodała Dębkowska.

Skąd maturzyści wiedzą o możliwościach edukacyjnych? Aż 70 proc. z internetu, ponad 50 ponad połowy znajomi i media społecznościowe, a dla 22 proc. sugestie rodziny. 

Co decyduje o wyborze przeprowadzki po maturze? W zdecydowanej większości zbieżność kierunków studiów z zainteresowaniami (84 proc.), wykorzystanie studiów w przyszłości (80 proc.), wysoki standard nauczania (78 proc.) i łatwość przy szukaniu pracy (72 proc.). 

Znacznie mniej ważniejsze jest miejsce zamieszkania i możliwości wyjazdów zagranicznych (odpowiednio 45 i 44 proc.). 

Prawie połowa tegorocznych maturzystów (49 proc.) nie wie, czy po studiach chce pozostać w mieście, w którym zamierza studiować. Co może wpłynąć na tę decyzję?

Przede wszystkim wysokie zarobki (64 proc.), atrakcyjny rynek pracy (61 proc.) i możliwości dalszego rozwoju (50 proc.). Dla dużo mniejszej grupy istotna jest natomiast jakość życia w mieście: to, czy miasto jest przyjazne i bezpiecznie (25 proc.), dobrze skomunikowane (18 proc.) i czy posiada bogatą ofertę kulturalną (16 proc.).

Co ciekawe również niskie koszty życia (29 proc.) i dostępność mieszkań (24 proc.) są ważne dla mniejszości maturzystów.

- Wyniki naszych badań pokazują, że dla wielu młodych ludzi decyzja o miejscu studiowania, może być kluczowa dla całej ich przyszłości. Znaczna ich część pozostaje później na długi czas w wybranym mieście, a tym samym zasila i podnosi jakość lokalnego kapitału ludzkiego - tłumaczyła Dębkowska.

Wybory maturzystów po egzaminie dojrzałości

RadioZET.pl/PIE/PTD