Zamknij

Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego

02.07.2020 10:20
Mateusz Morawiecki oświadczenie majątkowe. Premier jest milionerem
fot. PAP/Wojtek Jargiło

Premier Mateusz Morawiecki, podobnie jak pozostali posłowie, złożył oświadczenie majątkowe za 2019 rok. Jakie dochody wykazał szef rządu?

Mateusz Morawiecki od listopad 2019 roku pełni swoją pierwszą kadencję w ławach sejmowych. Z racji pełnienia mandatu poselskiego ma obowiązek składania oświadczeń majątkowych co roku oraz na początku i końcu kadencji w izbie niższej parlamentu.

Kancelaria Sejmu pod koniec czerwca opublikowała najnowsze oświadczenia majątkowe posłów. Co w swojej deklaracji wykazał premier?

Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego

Były prezes BZ WBK zapisał ok. 4,93 mln zł oszczędności (w porównaniu do oświadczenia z listopada 2019 r. to kwota o prawie 200 tys. niższa). W rubryce o nieruchomościach premier wykazał dwa domy: 100-metrowy o wartości ok. 1,9 mln zł oraz kolejny 100-metrowy o wartości 3-3,5 mln zł (razem z zabudowaniami i 2-hektarową działką) oraz 72-metrowe mieszkanie o wartości ok. 1,1 mln zł.

Zobacz także

Na majątek szefa rządu składa się również zabudowa kuchenna (60 tys. zł), sprzęt techniczny ok. 20 tys. zł oraz meble i zabudowa (270 tys. zł).

Morawiecki wskazał tylko dwa źródła swoich dochodów: z kancelarii premiera (217 848,65 zł) i diety parlamentarnej (4091,83 zł). 

Do swojego majątku szef rządu wpisał uprawnienia do akcji Santandera o wartości do 350 tys. zł. Hiszpański bank przejął BZ WBK, którego przed rozpoczęciem kariery politycznej prezesem był Morawiecki. Z tego tytułu Morawiecki ma również prawo do "odroczonych premii" ujętych w raportach rocznych BZ WBK. 

Premier wpisał również pożyczkę w wysokości 300 tys. zł, którą udzielił swojej siostrze.

Opozycja i część komentatorów od ubiegłego roku apeluje do premiera Morawieckiego o ujawnienie oświadczenia majątkowego najbliższej rodziny, w tym żony. Ich zdaniem premier z bankową przeszłością przepisał część majątku na najbliższych, aby nie wykazywać go w deklaracjach składanych w kancelarii premiera i Sejmie.

Parlamentarzyści w ubiegłym roku uchwalili ustawę, której celem było ujawnienie majątków najbliższych rodzin osób piastujących najważniejsze urzędy w państwie. Prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, który do tej pory nie rozpatrzył wniosku głowy państwa.

RadioZET.pl