Zamknij

Burza po słowach premiera o kosztach życia w Polsce

11.02.2020 17:31
Mateusz Morawiecki o kosztach życia w Polsce i Norwegii. Burza po słowach premiera
fot. Adam Guz/KPRM/Flickr

Szef rządu powiedział, że niższe pensje pielęgniarek są kompensowane przez mniejsze koszty życia w Polsce. Zdaniem Marka Sawickiego z PSL-u Morawiecki "w ogóle nie zna życia".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Podczas rozmowy z dwoma blogerami - Patrickiem Ney'em oraz Stefanem Tompsonem - transmitowanej na Facebooku w poniedziałek, premier zapytany został o koszty życia w Polsce.

Dokładnie w jaki sposób starałby się przekonać swoją córkę pielęgniarkę, żeby została w Polsce i nie wyjeżdżała do pracy za granicą na przykład w Norwegii.

"Koszty życia są niższe"

Co na to szef rządu?

Koszty życia w Polsce, w porównaniu do Norwegii, czy do Londynu są dużo niższe. W związku z tym wynagrodzenia, które są niższe, niestety cały czas, i to istotnie niższe, one są kompensowane poprzez to, że te koszty życia są niższe

Mateusz Morawiecki

Zobacz także

Następnie premier dodał: - Akurat ten niezwykle piękny i ważny zawód (pielęgniarki - przyp. red.) staraliśmy się dowartościować jak najbardziej i dzisiaj wygląda to lepiej niż pięć-dziesięć lat temu. Wystarczy popytać pielęgniarek, ale oczywiście cały czas chcielibyśmy, żeby to wyglądało jeszcze lepiej. 

"On w ogóle nie zna życia"

Ta wypowiedź premiera spotkała się z krytyką ze strony polityków opozycyjnych. 

- Taki sposób myślenia doprowadził nas do sytuacji, w której średni wiek pielęgniarek zbliża się do wieku emerytalnego. Taki sposób myślenia doprowadził nas do tego, że w kolejnych mniejszych miejscowościach, zwłaszcza tych mniejszych (...) zamyka się oddziały szpitalne, bo nie ma kadry, nie ma tam komu pracować - powiedział Adrian Zandberg w rozmowie z telewizją TVN24.

Zobacz także

Z kolei Marek Sawicki z PSL-u podkreślił, że "Morawiecki żyje z oszczędności, które odłożył kiedy był w banku".

On w ogóle nie zna życia, nie rozumie, co to bieda, co to pierwszy (dzień miesiąca - przyp. red.), jak związać koniec z końcem. W związku z tym nie dziwię się, że mówi takie słowa

Marek Sawicki

Natomiast Dorota Gardias, działaczka w pielęgniarskich organizacjach i przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, napisała na Twitterze: "Wedle premiera Morawieckiego zarobki pielęgniarek są kompensowane niskimi kosztami życia. Po chwili refleksji stwierdzam, że premier ma racje. Kiedy pielęgniarka ma wydawać pieniądze skoro non stop pracuje?".

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24.pl