Zamknij

Wezwanie do zapłaty mandatu? Resort finansów: to może być oszustwo

13.04.2021 12:11
Fałszywe smsy o mandatach karnych
fot. Marek BAZAK/East News

Resort finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników administracji rządowej. Ci wyłudzają pieniądze metodą na zaległy mandat.

Mandat do opłacenia? To może być oszustwo – ostrzega resort finansów.

Oszuści podszywający się pod urzędników rozsyłają SMS-y z żądaniem opłacenia zaległych mandatów karnych.

"Masz niezapłacony mandat". Uwaga na SMS-y od oszustów 

Ministerstwo Finansów informuje o oszustach podszywających się pod pracowników resortu. Jak czytamy w komunikacie, fałszywe SMS-y, sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot.

W fałszywych SMS-ach mowa o obowiązku uiszczenia mandatów karnych pod rygorem skierowania sprawy do sądu. Resort załączył przykład fałszywej wiadomości:

„Masz niezapłacony mandat karny … należy dokonać wpłaty do dnia... sprawa zostanie przekazana do sądu...kwota mandatu 10 zł …”

Ministerstwo Finansów zaznacza, że akcja oszustów to phishing, czyli popularna metoda wyłudzeń przez oszustów internetowych. Polega na podszywaniu się pod inną osobą, firmę lub instytucję w celu uzyskania od odbiorcy danych. Chodzi np. o informacje z karty kredytowej czy dane logowania. Celem oszustów jest też zainfekowanie komputera lub telefonu szkodliwym oprogramowaniem albo nakłonienie ofiary do określonych działań (np. wpłaty pieniędzy lub przesłania wiadomości SMS).

W tym przypadku chodzi o wpłatę pieniędzy, które zasilają konta oszustów. Resort ostrzega, że wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. - Nie należy otwierać linków z takiej wiadomości ani na nią odpowiadać – radzi resort finansów.

RadioZET.pl