Zamknij

Zapowiedź masowych zwolnień w banku Santander

Piotr Drabik
10.01.2019 15:01
Masowe zwolnienia w banku Santander. Pracę straci 1,4 tysiąca pracowników
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER (ilustracyjne)

Do końca tego roku Santander Bank Polska planuje zwolnić do 1,4 tys. pracowników. To około 11 proc. wszystkich zatrudnionych w firmie. Bank należący do hiszpańskiej spółki poinformował, że w tej sprawie trwają konsultacje ze związkami zawodowymi, które potrwają do końca stycznia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Zarząd Banku w dniu 10 stycznia 2019 r. powiadomi zakładowe organizacje związkowe o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia oraz zwróci się do organizacji związkowych o przystąpienie do konsultacji. Ponadto Zarząd Banku powiadomi urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w Banku” – napisano w komunikacie banku.

Santander podał, że kolejny komunikat w sprawie zwolnień grupowych opublikuje po zakończeniu konsultacji z organizacjami związkowymi i zawrze w nim informację o szacowanej wysokości rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w banku, która obciąży jego wyniki.

Zobacz także

„Zatrudnienie ma się zmniejszyć o maksymalnie 1400 osób do końca tego roku, a proces ma objąć cały bank – połączone funkcje centralne, jak i sieć placówek. Bank rozpoczął konsultacje ze związkami zawodowymi, które potrwają do końca stycznia bieżącego roku” – poinformował bank.

Bank podał, że przedmiotem uzgodnień ze stroną społeczną będą terminy, zakres, warunki, kryteria doboru oraz ostateczna liczba pracowników objętych procesem.

Masowe zwolnienia tłumaczone są „potrzebą przeorganizowania modelu biznesowego, poprawą sprawności i efektywności kosztowej organizacji, w tym redukcję dublujących funkcji i procesów”.

Zobacz także

„Jako instytucja prowadząca odpowiedzialny biznes dołożymy wszelkich starań, aby program zwolnień grupowych odbywał się według najlepszych praktyk i z poszanowaniem wszystkich zasad. Osobom, które nie odnajdą miejsca w transformującej się organizacji, zapewnimy odpowiednie i transparentne warunki odejścia. Dodatkowo przygotowujemy program wsparcia w ponownym wejściu na rynek pracy” – napisano w komentarzu.

W listopadzie Santander Bank Polska sfinalizował przejęcie wydzielonej części działalności Deutsche Bank Polska i informował o rozpoczęciu procesu połączenia operacyjnego.

Do Santander Bank Polska dołączyło prawie 400 tys. klientów detalicznych, private banking oraz biznesowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD