Zamknij

Miażdżące wyniki kontroli jakości masek antysmogowych

Piotr Drabik
14.02.2019 12:21
Maski antysmogowe. Miażdżące wyniki kontroli UOKiK
fot. Leszek Glasner/Shutterstock (ilustracyjne)

Prawie połowa masek antysmogowych zbadanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie przeszła testów laboratoryjnych. Stwierdzono również błędne oznakowanie produktów, które mają chronić przed powietrzem złej jakości.   

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Maski do badania wskazali pod koniec ubiegłego roku inspektorzy Inspekcji Handlowej. Pochodziły one z 13 sklepów budowlanych i hurtowni w 5 województwach.

W sumie UOKiK ocenił 21 modeli: 6 tylko pod kątem oznakowania, a 15 przebadano w laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP). Na miejscu sprawdzono trzy parametry: opór wdechu, przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny.

Jak się chronić przed zatrutym powietrzem? Test maseczek antysmogowych

Czy maski antysmogowe są bezpieczne?

Okazało się, że aż 6 masek miało negatywne wyniki podczas testów w laboratorium, a 11 było źle oznakowanych. W podobnym badaniu przed dwoma laty na 10 masek tylko dwie nie przeszły badań.

Testy wykazały, że dwie maski nie przeszły badania na opór wdechu. Kolejne dwie słabo wypadły, gdy sprawdzano odporność na przenikanie mgłą oleju parafinowego.

Oznacza to, że zanieczyszczenia w powietrzu łatwo zniszczyłyby filtr. Ostatnie dwie maski wypadły najgorzej, ponieważ nie spełniły aż dwóch z trzech badanych parametrów – były nieszczelne i miały słaby filtr. Nie przeszły testów na przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. 

Ponadto 11 masek był źle oznakowanych. Brakowało danych producenta lub informacji o tym, czy jest to maska jedno- czy wielorazowa. W 9 przypadkach problematyczna była też deklaracja zgodności (informacji o badaniach na terenie UE) – brakowało jej, nie miała wszystkich danych lub została wystawiona przez nieuprawniony podmiot.

Kraków rozdaje mieszkańcom darmowe maski antysmogowe. Kto je dostanie?

Inspekcja Handlowa w Poznaniu znalazła 4 modele półmasek, które chciał wprowadzić na rynek jeden z przedsiębiorców. Sprowadził z Chin ponad 55 tysięcy sztuk. Zadeklarował on, że maski przeszły badania w akredytowanym laboratorium w UE, jednak jak się okazało, nie miało ono akredytacji do ich testowania. Sprawdziliśmy te maski i okazało się, że nie spełniają wymagań – podkreślił Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Po wykryciu nieprawidłowości UOKiK planuje wszcząć 8 postępowań wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili do obrotu: sześciu masek, które nie przeszły testów w laboratorium i dwóch, które były źle oznakowane, a ich producenci dobrowolnie tego nie poprawili.

Mogą zakończyć się nakazem wycofania wadliwych masek i powiadomieniem o tym konsumentów. Zgodnie ze zmianami w prawie kary finansowe do 100 tys. zł pojawią się, gdy producent lub importer wprowadzili maski niezgodne z wymaganiami na polski rynek po 19 lipca 2018 roku.

UOKiK sprawdził, jak nas chronią maseczki antysmogowe i czujniki czadu

Jak sprawdzić oznakowanie maski antysmogowej?

Powinna posiadać symbol CE – oznacza, że producent deklaruje, że maska spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Warto zwróć uwagę na oznaczenia: FFP1, FFP2, FFP3 – to klasy ochrony filtra. Najsłabsza to 1, najwyższa – 3.

Inne ważne oznakowania to NR – to półmaska jednorazowego użytku, nie zakładaj jej ponownie i nie noś dłużej niż 8 godzin – oraz R – półmaska wielokrotnego użytku. D – oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym. Wybierz ją, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu.

Badania jakości masek antysmogowych

RadioZET.pl/PTD