Zamknij

Maseczkomaty pojawiły się w polskich miastach

10.04.2020 09:05
Maseczkomat w Warszawie i Krakowie. Gdzie można kupić maseczki ochronne?
fot. MAREK LASYK/REPORTER/East News

W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie maseczkami ochronnymi, w rożnych miastach Polski pojawiły się specjalne automaty do ich sprzedaży. Z maseczkomatu można skorzystać na przykład w Krakowie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Od 16 kwietnia obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Pomimo ze minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że nie oznacza to konieczności posiadania maseczek ochronnych, to właśnie one mogą stać się najbardziej poszukiwanym produktem w najbliższych tygodniach.

Gdzie można skorzystać z maseczkomatu?

Jak podała "Gazeta Krakowska", przy pętli tramwajowej w Bronowicach Małych w Krakowie pojawił się pierwszy "maseczkomat".

Automat pozwala na zakup maseczek medycznych (8,8 zł za jedną sztukę), rękawiczek (2,5 zł za parę), żelów dezynfekujących (3 saszetki za 4,5 zł)  i wodę.

Zobacz także

Płatności można dokonać tylko kartą. Za maszynę odpowiada firma Vendmen. 

Podobne automaty pojawiły się również w innych miastach. W Warszawie można z niego skorzystać przy ul. Mozarta 1 - o czym poinformowała Spółdzielnia Mieszkaniowa "Służew nad Dolinką".

Drugi maseczkomat w Warszawie można spotkać przy ul. Wołoskiej - podał portal Mamstartup.pl.

Obowiązek zakrywania nosa i ust

Rząd zdecydował, że od czwartku, 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscu publicznym. Obowiązek będzie więc dotyczył wszystkich osób przemieszczających się po ulicach, a także przebywających w urzędach, sklepach, czy miejscach świadczenia usług.

Zobacz także

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że obowiązek nie dotyczy wyłącznie noszenia maseczek ale dopuszcza także inne zakrywanie określonych części twarzy.

Jak zaznaczył, maseczki można wykonać samodzielnie z tkanin, można nabyć gotowe, wyprodukowane w różnych wariantach i na różnych poziomach bezpieczeństwa. Andrusiewicz podkreślił, że zasłonić usta i nos będzie można także np. nosząc szalik czy chustę.

Wskazania Światowej Organizacji Zdrowia są takie, że zakrywanie nosa i ust w inny sposób niż profesjonalną maseczką, z której korzystają służby medyczne jest wskazane. Chodzi o możliwie szerokie ograniczenie emisji koronawirusa

Wojciech Andrusiewicz

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wyniosła 5575, z czego 174 osoby zmarły (stan na wieczór 9 kwietnia).

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Krakowska/Mamstartup.pl/PAP