Zamknij

„Polska Szwalnia” wyprodukuje miliony maseczek. Ile za nie zapłacimy?

17.04.2020 11:56
Maseczki. Polska Szwalnia. Cena
fot. PAP/Paweł Supernak

Rusza rządowy projekt „Polska Szwalnia”, w ramach którego producenci odzieży wyprodukują miliony maseczek ochronnych. W jakiej cenie można będzie je kupić?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

40 milionów maseczek z 200 polskich szwalni w ciągu miesiąca, a do końca czerwca – do 100 milionów. Taki ma być efekt projektu realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak mówiła podczas wspólnej konferencji z prezydentem minister Jadwiga Emilewicz, w ramach projektu siedem dużych producentów odzieży zajmie się szyciem maseczek. W akcje zaangażowane są firmy tj. 4F, LPP, PTAK, Pako Lorente, EM Poland, Rascal Industry oraz Modesta. Jak dodała, inicjatywa ta ma zapewnić polskim obywatelom i służbie zdrowia łatwy dostęp do maseczek ochronnych.

„To polskie firmy korzystające z polskich dostawców. To one zajmą się koordynacją produkcji szwalni, magazynowaniem towaru i jego dystrybucją. Polskie szwalnie wyprodukują kilka milionów sztuk maseczek tygodniowo, a dzięki rozwojowi nowych linii produkcyjnych w Stalowej Woli i dodatkowym zleceniom dla polskich firm z Agencji Rozwoju Przemysłu do końca czerwca powstanie 100 milionów maseczek" – wyjaśniono w filmie promującym akcję.

Zobacz także

Jaka będzie cena maseczek?

Ceny maseczek wyprodukowanych w ramach projektu "Polska Szwalnia" powinny wynieść kilkanaście złotych. Tak deklarują producenci 

- mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz dla Onetu

Minister dodała, że będzie rozmawiała na ten temat z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz także

Przypomnijmy, że w związku z epidemią od czwartku 16 kwietnia do odwołania w Polsce nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa. W miejscach ogólnodostępnych trzeba zakrywać usta i nos przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki. Nakaz ten dotyczy komunikacji miejskiej, samochodów, miejsc ogólnodostępnych, targowisk czy dróg publicznych.

Maseczek nie muszą nosić duchowni podczas sprawowania kultu religijnego. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy również żołnierzy sił zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

RadioZET.pl/PAP